Materiał Partnera

Malbork to nie tylko Zamek Krzyżacki – zobacz, co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście

Malbork to nie tylko Zamek Krzyżacki – zobacz, co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście

Malbork jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Jest położony w województwie pomorskim, między Tczewem a Elblągiem. Malowniczy krajobraz Malbork zawdzięcza rzece Nogat i licznym zabytkom, jakie znajdują się na jego terenie. Największą atrakcją turystyczną jest bez wątpienia Zamek Krzyżacki, ale na tym oferta tego miasta się nie kończy. Zobacz, co jeszcze warto zobaczyć w Malborku.

Wiele osób Malbork kojarzy głównie z Zamkiem Krzyżackim. To miasto ma jednak do zaoferowania dużo więcej. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych zabytków. Malbork słynie również z przepysznej staropolskiej kuchni, której można zasmakować w lokalnych restauracjach. Na odwiedzających czeka tu również możliwość rejsu statkiem po Nogacie czy możliwość popływania w kąpielisku miejskim. Warto przyjechać tu na kilka dni i bliżej poznać to wspaniałe miasto. Polecanym miejscem na nocleg w Malborku jest dom wycieczkowy Saturn, który oferuje komfortowe pokoje w dobrej cenie. W dalszej części artykułu dowiecie się, gdzie warto wybrać się, będąc w Malborku.

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Ta wyjątkowa świątynia znajduje się w samym centrum miasta, przy ul. Juliusza Słowackiego. Kościół pochodzi z XIV wieku i wybudowany został w stylu barokowym, w technologii ceglano-drewnianej. Kościół jest trzynawowy, oparty na planie krzyża łacińskiego. Od strony zachodniej znajduje się wieża. W Kościele można zobaczyć m.in. chrzcielnicę pochodzącą z 1685 r., rzeźbioną scenę Pasji z 1687 r. oraz ambonę wykonaną w 1714 roku.

Bramy Garncarska i Mariacka

Jednymi z bardzo ciekawych zabytkowych obiektów w Malborku są dwie bramy miejskie – Garncarska i Mariacka.

Bramę Garncarską często nazywa się także Elbląską lub Bramką Św. Ducha. Została ona zbudowana w XIV wieku. W jej pobliżu do 1807 r. znajdował się Szpital Św. Ducha, który został rozebrany przez wojska francuskie.

Brama Mariacka nazywana jest również Bramą Sztumską lub Przewozową. Powstała w XIV wieku. Wykazuje ona cechy stylu gotyckiego. Jej obecny wygląd daleki jest od oryginału. W 1838 r. w wyniku pożaru zniszczone zostało zwieńczenie bramy, które zastąpiono nadbudówką z muru pruskiego. W roku 1937 przeprowadzono generalny remont bramy, w ramach którego rozebrano wieżyczkę, a brama zyskała czterospadowy dach i ozdobny zegar. Większość oryginalnych zdobień zostało zniszczonych podczas II wojny światowej, jednak mimo to Brama Mariacka do dziś stanowi bardzo ciekawy element architektury, który warto jest zobaczyć.

Muzeum Miasta Malbork

To nowo powstałe muzeum, które mieści się w pięknej wilii pochodzącej z końca XIX wieku. Muzeum jest samorządową instytucją kultury. Zabezpiecza ono bogaty zbiór pamiątek, fotografii, dokumentów i książek dotyczących historii miasta.

Cmentarz Mennonicki

W Stogach nieopodal Malborka znajduje się nekropolia menonitów pochodząca z 1768 roku. Mennonici byli odłamem anabaptystów; w XVI byli prześladowani, a to zmusiło ich do emigracji. Polska była wówczas jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów w Europie, dlatego osiedliło się tu wielu mennonitów. Nekropolia w Stogach jest największym cmentarzem mennonickim na terenie naszego kraju. Na nagrobkach można zobaczyć wiele symboli wykorzystywanych w kulturze religijnej menonitów. Wiele jest również ornamentów o symbolice chrześcijańskiej, nawiązujących do wiary, zmartwychwstania i życia wiecznego, a także zdobień z motywem roślinnym.

Opracowanie:
Malbork, Słowackiego 75
tel. 55 273 29 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz