Materiał Partnera

Mała księgowość – czym jest i kto może z niej korzystać?

Mała księgowość – czym jest i kto może z niej korzystać?

Za małą księgowość uznaje się program księgowości uproszczonej, dedykowany dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, lub spółki cywilne osób fizycznych. To wtedy za ewidencję podatkową przyjmują oni zamiast ksiąg rachunkowych, mniej skomplikowane księgi przychodów i rozchodów, czy ryczałt ewidencjonowany. Często optymalizując koszty prowadzenia działalności, księgowość powierzają w ręce specjalistycznych outsourcingowych biur.

Dla kogo dedykowana jest mała księgowość?

Jak już wspomniano z małej księgowości mogą skorzystać głównie mikro  oraz średnie firmy. Prawo wyznacza bowiem, że nie mogą one przekroczyć za poprzedni rok obrotowy przychodów dwóch milionów euro. Jeśli ta granica zostanie bowiem osiągnięta, firma zobowiązana jest do zmiany ustroju rachunkowego, przechodząc na ten na zasadach ogólnych i prowadząc tym samym księgi rachunkowe. Większość przedsiębiorstw w Polsce, które rozpoczyna działalność wybierając przy tym ewidencję uproszczoną, nie rozwija się jednak w tak dynamicznym tempie. Najczęściej są to mniejsze sklepy, zakłady fryzjerskie, czy inne punkty usługowe.

Księgowość uproszczona w formie elektronicznej

Wiele mniejszych przedsiębiorstw nie decyduje się nawet na prowadzenie swojej księgowości, w przestrzeniach własnych siedzib. Wielokrotnie działania ewidencyjne, są przeprowadzane bezpośrednio przez właścicieli firm, którzy prowadzą sprawy księgowe z domu. Mikro firmy, zwłaszcza te zatrudniające mniej, niż 5 osób, nie potrzebują bowiem zatrudniania własnych pracowników księgowych. Dzisiaj skorzystać mogą oni bowiem z księgowości elektronicznej, która prowadzona jest w specjalnym oprogramowaniu. Musi ono posiadać instrukcję obsługi, oraz możliwość przekonwertowania wszystkich dokumentów do formy papierowej, w przypadku kontroli. Podobne elektroniczne działanie zapewnia mała księgowość online, polegająca na rozliczaniu się w programie/platformie sieciowej, w idei cloud computingu.

Mała księgowość a biuro rachunkowe

Już dzisiaj tysiące firm działających na zasadach księgowości uproszczonej, podejmuje współpracę z biurami rachunkowymi. To one świadczą bowiem szerokie usługi księgowo-rachunkowe, oraz kadrowo-płacowe i doradcze, opierając się również o wspomnianą księgowość elektroniczną, czy „cloud computingową”. Takie działania zapewnia m.in. Biuro Rachunkowe WANMART, które gwarantuje pełną pomoc przy ewidencjonowaniu podatków Twojej firmy. Wielokrotnie do ekspertów zatrudnionych w tym biurze, udają się również osoby, planujące założyć działalność gospodarczą. Wanda Stelmasiak i jej zespół, pomagają w przejściu procedur administracyjnych oraz w wyborze odpowiedniego ustroju rachunkowego. 

Opracowanie:
Jaworowa, Warszawska 74
tel. 22 720 29 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz