Materiał Partnera

Magia dodatków - czyli mieszkanie w stylu vintage

Magia dodatków - czyli mieszkanie w stylu vintage

Ponadczasowość dobrze zaprojektowanych przedmiotów, które mają to „coś” pokazuje, że dobry design się nie starzeje. Na tej zasadzie opiera się coraz modniejszy i coraz częściej widoczny w naszych domach styl vintage. Jego niezaprzeczalną zaletą jest ogrom możliwości aranżacyjnych i mnogość rodzajów stylizacji, które możemy tworzyć. Nie da się jednak ukryć, że u podstaw stylu vintage leży swoboda w zastosowaniu niezbędnych dodatków i detali.

Kilka słów o stylu vintage

Vintage to wszystkie „przedmioty z przeszłością”, które mają więcej niż 25 lub 30 lat, ewentualnie te, które nawiązują do mody z minionych epok, wydobywając z przeszłości najbardziej stylowe elementy. Sama nazwa vintage pochodzi od angielskiego słowa oznaczającego winobranie lub dobry rocznik. Ten sposób aranżowania wnętrza to nie tylko powrót do przeszłości. To również sprzeciw wobec komercji i braku oryginalności. Ogromną rolę w takim przypadku odgrywają różnego rodzaju dodatki, które dostępne są w wielu sklepach, również internetowych, na przykład hurtowni artykułów dekoracyjnych  i wyposażenia Mega-Glass z Białegostoku. Styl vintage w aranżacji wnętrz nie ma określonych zasad, bazuje raczej na swobodzie aranżacji i fantazji urządzającego. Wymarzony efekt możemy osiągnąć, stosując dwie podstawowe drogi. Pierwsza z nich to przełamanie stylu starszych wnętrz, np. z lat 60. lub 70., nowoczesnymi elementami lub meblami. Natomiast w drugim przypadku działamy na odwrót, czyli gdy współczesna aranżacja wnętrza wzbogacona zostaje poprzez wprowadzenie stylowych mebli nadających temu pomieszczeniu charakter vintage.

Wnętrze vintage - postaw na detale

Jak już pisaliśmy, styl ten charakteryzuje się dużą dowolnością. Bardzo często wykorzystuje się w nim rodzinne pamiątki oraz bibeloty zakupione w internecie lub wyszperane na pchlim targu. Wykorzystuje się tu dekoracyjne dodatki, takie jak wazony, zegary, figurki, lampki, wzorzystą porcelanę i wiele innych. W mieszkaniu inspirowanym stylem vintage nie powinno zabraknąć ramek ze zdjęciami w odcieniach sepii, biało-czarnych portretów oraz różnego rodzaju obrazów na ścianę. Poza meblami i dodatkami bardzo dużą rolę odgrywają tu również tkaniny. Zazwyczaj są one bardzo wzorzyste, mogą być w grochy, geometryczne lub w inne desenie. Wykorzystuje się je na zasłonach, narzutach, poduszkach, makatkach, abażurach, czy tapicerce. Jeśli chodzi o kolorystykę, to wnętrza w stylu vintage powinny unikać różu i dużych dawek bieli, a skłaniać się ku naturalnym odcieniom drewna, żelaza
i skóry.

Nie warto przesadzać

Oczywiście urządzając wnętrze w stylu vintage nie możemy bać się nowoczesności. Powinniśmy się nią inspirować. Warto również zadbać o to, aby użyte przez nas meble i akcesoria do aranżacji wnętrz nie sprawiły, że uzyskamy efekt muzeum w naszym domu. Dobór elementów powinien być przemyślany, ponieważ liczy się jakość, a nie ilość.
Vintage stawia na inwencję twórczą i własnoręczną pracę włożoną w nadawanie przedmiotom nowych funkcji. Jakości wnętrza nie określa cena zdobyczy, lecz pomysłowość, z jaką z przypadkowych elementów układa się nową całość.

Opracowanie:
Białystok, Baranowicka 19a
tel. 85 740 61 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz