Materiał Partnera

Lutowanie a lutospawanie - czym charakteryzują się obie metody łączenia metali

Lutowanie a lutospawanie - czym charakteryzują się obie metody łączenia metali

Łączenie metali to proces wykorzystywany w wielu branżach takich jak np. budownictwo, przemysł, motoryzacja, itp. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju łączonych materiałów, ich przeznaczenia oraz właściwości i kształtów, proces ten może być przeprowadzany różnorodnymi metodami. I choć wydawać by się mogło, że dominującą w tym zakresie techniką umożliwiającą połączenie powierzchni metalowych jest spawanie, to nie należy zapominać, że niekiedy dużo lepsze efekty może przynieść lutowanie lub lutospawanie.

Kilka słów o lutowaniu

Często zastanawiając się nad tym jaką metodę połączenia elementów metalowych wybrać wiele osób decyduje się naspawanie. Niemniej jednak nie zawsze jest to decyzja właściwa, co wynika z faktu, że podczas spawania mamy do czynienia z procesem nieodwracalnym, w którym krawędzie łączonych powierzchni zazwyczaj ulegają częściowemu przetopieniu. Niekiedy dużo lepszą alternatywą jest lutowanie, które polega na łączeniu elementów metalowych za pomocą spoiwa zwanego lutem, który ma niższą temperaturę topnienia niż łączone elementy, a co za tym idzie powierzchnia elementów łączonych nie zostaje stopiona, a spoiwo jedynie wnika szczelnie w między łączone elementy. Lutować można zarówno te same materiały np. miedź, stal, jak również materiały różnoimienne w różnych połączeniach jak np. miedź i jej stopy, stale (niskostopowe i wysokostopowe) i nikiel i jego stopy.

Lutowanie elementów metalowych możemy podzielić na:

  • lutowanie miękkie – gdzie jako lut stosujemy cynę i jej stopy o temperaturze topnienia niższej niż 450°C,
  • lutowanie twarde – podczas którego stosujemy stopy ze srebrem, miedzią lub aluminium, o temperaturze topnienia powyżej 450°C. Tego typu łączenie wskazane jest przy scalaniu elementów, na które będą działały duże obciążenia.

Kiedy warto postawić na lutospawanie

Spawanie i lutowanie to dość skrajne metody łączenia powierzchni metalowych, zaś ich uzupełnieniem, a niekiedy także alternatywą dla nich może okazać się lutospawanie. Jest to bowiem metoda, która co prawda w dość dużym stopniu przypomina spawanie metodą MIG/MAG, jednak dostarczana w tym przypadku energia jest o wiele mniejsza. Jest to zatem technika spajania, podczas którego dochodzi do stopienia lutu, a nie materiału, z którym pracujemy (podobnie jak w przypadku lutowania), przy czym dochodzi tu do topienia drutu w łuku elektrycznym w osłonie gazu ochronnego, gdzie dodatkowo niezbędne jest przygotowanie brzegu materiału w taki sam sposób, jak do tradycyjnego spawania. Lutospawanie to usługa oferowana przez firmy, takie jak Pekt Welding Józef Glogowski FPHU, świadczące profesjonalne usługi spawalnicze i związane z obróbką metali, które stosują tą metodę przede wszystkim do lutonapawania i lutospawania brązem (stopy miedzi z cyną, aluminium i krzemem) zarówno elementów stalowych jak i elementów wykonanych z metali kolorowych. W przemyśle głównie do łączenia cienkich ocynkowanych blach (wykorzystywanych np. w motoryzacji) . Wynika to z faktu, że dzięki tej metodzie ogranicza się ryzyko wystąpienia odkształceń cieplnych materiału oraz uszkodzenia wierzchniej warstwy cynku. Nie należy jednak zapominać, że jest to również metoda wykorzystywana do spajania cienkich blach wykonanych ze stali nierdzewnych oraz różnoimiennych połączeń, m.in. stali kwasoodpornej ze stalą niskostopową lub miedzi ze stalą.

Lutowanie i lutospawanie to niezwykle popularne metody łączenia metali, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie klasyczne metody spawania okazują się niewystarczające.

Opracowanie:
Świbie, Główna 24a
tel. 669 631 966
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz