Materiał Partnera

Lustrzanka czy kompakt – zalety i wady aparatów cyfrowych

Lustrzanka czy kompakt – zalety i wady aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe niemal całkowicie już wyparły aparaty tradycyjne. Są wygodniejsze i mają mniej ograniczeń co do liczby wykonanych zdjęć. Pozwalają powtórzyć nieudane ujęcie bez straty miejsca na filmie. Rozwój technologii  w zakresie fotografii sprawia, że zaciera się granica między aparatami profesjonalnymi a tymi dla amatorów. Mamy tu do wyboru różne rodzaje w zależności od tego, jak często i co fotografujemy.

Aparaty kompaktowe

O tym rodzaju aparatów możemy mówić zarówno w przypadku aparatów tradycyjnych, jak i cyfrowych. Aparaty kompaktowe są małe i lekkie. Wszystkie elementy ich konstrukcji mieszczą się w korpusie. Są dzięki temu małe oraz prostsze w obsłudze. Ich obiektywy nie są jednak wymienne, przysłona i migawka mają uproszczoną budowę, a sam aparat najczęściej nie ma możliwości podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej – korzystać musimy z małej wbudowanej, która nie zawsze jest wystarczająca.

Obraz z matrycy widoczny jest bezpośrednio na wyświetlaczu a w niektórych kadr obserwowany jest przez wizjer. Wadą tych aparatów jest mała powierzchnia matrycy, co prowadzi do gorszej jakości zdjęć niż w lustrzankach. Ich obiektywy mogę jednak mieć większy zakres powiększeń. Trudniej za to o szeroki kąt kadru, ale zdjęcia wykonywane w trybie „zoom” mają większą głębię ostrości.

Niezależnie od tego, czy aparat cyfrowy przeznaczony jest dla zaawansowanych fotografów lub ma prostą budowę i jest dla amatorów, jego naprawą powinien zająć się profesjonalny serwis aparatów cyfrowych. Takim jest Fotoserwis, oferujący usługi naprawy aparatów Canon, Nikon, Olympus, Sony, Fuji, Minolta, Panasonic i wielu innych.

Aparaty lustrzanki

Cechą budowy lustrzanek jest uchylne lustro rzucające obraz z obiektywu na matówkę - półprzezroczysty materiał służący do kontrolowania ostrości
i kadrowania. Pozwala to precyzyjnie kadrować zdjęcia i wykorzystywać wymienne obiektywy. Gwinty lub połączenia bagnetowe, za pomocą których montowane są obiektywy, pozwalają na ich szybką wymianę. Połączenia aparatu z obiektywem są takie same w aparatach cyfrowych jak w aparatach analogowych, co najczęściej pozwala na użycie w obu tych samych obiektywów. W obiektywach zawsze znajdują się przysłony i mogą być wbudowane systemy autofocusa i stabilizacji obrazu.

Migawka szczelinowa stosowana w lustrzankach umożliwia precyzyjne sterowanie czasem ekspozycji. Lustrzanki są produkowane w trzech formatach kadru: małoobrazkowy, który jest jedynym dostępnym formatem w kompaktach, średni oraz duży.

Aparatami, które stanowią połączenie cech kompaktów i lustrzanek, są hybrydy (aparaty bezlusterkowe). Mają one prostszą budowę od lustrzanek, co upodabnia je do aparatów kompaktowych. Nie mają lustra, ale tak jak lustrzanki mają wymienny obiektyw oraz większa matrycę.

Opracowanie:
Poznań, Galileusza 8
tel. 61 862 51 21
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz