Materiał Partnera

Lustrzanka czy kompakt – zalety i wady aparatów cyfrowych

Lustrzanka czy kompakt – zalety i wady aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe niemal całkowicie już wyparły aparaty tradycyjne. Są wygodniejsze i mają mniej ograniczeń co do liczby wykonanych zdjęć. Pozwalają powtórzyć nieudane ujęcie bez straty miejsca na filmie. Rozwój technologii  w zakresie fotografii sprawia, że zaciera się granica między aparatami profesjonalnymi a tymi dla amatorów. Mamy tu do wyboru różne rodzaje w zależności od tego, jak często i co fotografujemy.

Aparaty kompaktowe

O tym rodzaju aparatów możemy mówić zarówno w przypadku aparatów tradycyjnych, jak i cyfrowych. Aparaty kompaktowe są małe i lekkie. Wszystkie elementy ich konstrukcji mieszczą się w korpusie. Są dzięki temu małe oraz prostsze w obsłudze. Ich obiektywy nie są jednak wymienne, przysłona i migawka mają uproszczoną budowę, a sam aparat najczęściej nie ma możliwości podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej – korzystać musimy z małej wbudowanej, która nie zawsze jest wystarczająca.

Obraz z matrycy widoczny jest bezpośrednio na wyświetlaczu a w niektórych kadr obserwowany jest przez wizjer. Wadą tych aparatów jest mała powierzchnia matrycy, co prowadzi do gorszej jakości zdjęć niż w lustrzankach. Ich obiektywy mogę jednak mieć większy zakres powiększeń. Trudniej za to o szeroki kąt kadru, ale zdjęcia wykonywane w trybie „zoom” mają większą głębię ostrości.

Niezależnie od tego, czy aparat cyfrowy przeznaczony jest dla zaawansowanych fotografów lub ma prostą budowę i jest dla amatorów, jego naprawą powinien zająć się profesjonalny serwis aparatów cyfrowych. Takim jest Fotoserwis, oferujący usługi naprawy aparatów Canon, Nikon, Olympus, Sony, Fuji, Minolta, Panasonic i wielu innych.

Aparaty lustrzanki

Cechą budowy lustrzanek jest uchylne lustro rzucające obraz z obiektywu na matówkę - półprzezroczysty materiał służący do kontrolowania ostrości
i kadrowania. Pozwala to precyzyjnie kadrować zdjęcia i wykorzystywać wymienne obiektywy. Gwinty lub połączenia bagnetowe, za pomocą których montowane są obiektywy, pozwalają na ich szybką wymianę. Połączenia aparatu z obiektywem są takie same w aparatach cyfrowych jak w aparatach analogowych, co najczęściej pozwala na użycie w obu tych samych obiektywów. W obiektywach zawsze znajdują się przysłony i mogą być wbudowane systemy autofocusa i stabilizacji obrazu.

Migawka szczelinowa stosowana w lustrzankach umożliwia precyzyjne sterowanie czasem ekspozycji. Lustrzanki są produkowane w trzech formatach kadru: małoobrazkowy, który jest jedynym dostępnym formatem w kompaktach, średni oraz duży.

Aparatami, które stanowią połączenie cech kompaktów i lustrzanek, są hybrydy (aparaty bezlusterkowe). Mają one prostszą budowę od lustrzanek, co upodabnia je do aparatów kompaktowych. Nie mają lustra, ale tak jak lustrzanki mają wymienny obiektyw oraz większa matrycę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz