Materiał Partnera

Lokale użytkowe do wynajęcia – plusy wynajmu od spółdzielni

Lokale użytkowe do wynajęcia – plusy wynajmu od spółdzielni

Na rynku wtórnym obrotu nieruchomościami można zaobserwować dominację mieszkań pod wynajem. Najczęściej tego typu lokale użytkowe wyszukuje się przez internetowe wyszukiwarki nieruchomości. Większość wynajmujących stawia na najem od osób prywatnych. Podobnie jest z wynajmem lokali użytkowych dla podmiotów gospodarczych – gabinetów dentystycznych, biur architektonicznych itp. Warto rozważyć wynajęcie tego typu lokali od spółdzielni mieszkaniowych – to one oferują znacznie lepsze warunki finansowe.

Zalety spółdzielni mieszkaniowych

Dane statystyczne podają, że na terenie Polski działa ponad 3500 spółdzielni mieszkaniowych, a średnia mieszkańców w jednej spółdzielni to około 4000 osób. Pokazuje to wyraźnie, jak bardzo rozwinięte są procesy zrzeszeniowe mieszkańców. Zalet istnienia spółdzielni mieszkaniowych jest bardzo dużo. To właśnie dzięki zorganizowanym działaniom spółdzielczym wiele obiektów mieszkaniowych przeszło kompleksowe remonty wraz z instalacją odpowiedniego systemu termoizolacyjnego – znacznie obniżającego koszty za ogrzewanie. Mieszkania spółdzielcze i lokale użytkowe są bardzo atrakcyjne nie tylko w wypadku kupna, ale także wynajmu. Jeśli wynajmiemy taki lokal, wszystkie warunki jego użytkowania (w tym ustalenia finansowe) będą bowiem restrykcyjnie przestrzegane i umocowane prawnie. Zapewnia to najemcy duży komfort. Działanie mieszkań, a także lokali użytkowych w spółdzielniach mieszkaniowych oparte jest na zrzeszeniu członków spółdzielni, którzy posiadają spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do nieruchomości. Wynajem lokali użytkowych ­– np. na gabinet dentystyczny – od podmiotów takich jak spółdzielnia mieszkaniowa Budowlani to świetna alternatywa dla podejmowania współpracy z osobami prywatnymi.

Wynajem długoterminowy            

Niestety oferty wynajmu lokali użytkowych od osób prywatnych są w większości krótkoterminowe (bądź nie spełniają warunków pozwalających na przystosowanie lokalu do danej działalności gospodarczej). Uniemożliwia to między innymi spersonalizowanie umeblowania biurowego, a także rozwój swojej działalności w danym rejonie miasta. Inaczej jest w wypadku wynajmu lokali użytkowych od spółdzielni mieszkaniowych. Oferują one bowiem lokale pod wynajem długoterminowy. Często jest to nawet kilka lat. Spółdzielnie są również bardziej elastyczne – w wypadku chęci przedterminowego rozwiązania umowy najmu łatwo dojść pomiędzy stronami do porozumienia. Jeśli chodzi o lokale użytkowe, spółdzielnie oferują bardzo korzystne warunki finansowe – stawki za metr kwadratowy są sporo niższe od tych ustalanych przez osoby prywatne. Mieszkania spółdzielcze mają do tego bardzo różnorodne powierzchnie. Z łatwością można znaleźć lokale o metrażu do 30 m2, a także te większe, których powierzchnia wynosi nawet 260 m2. W takich miejscach można urządzić zarówno mały salon fryzjerski bądź kosmetyczny, jak i biura informatyczne, architektoniczne czy gabinety dentystyczne. Warto również zwrócić uwagę na możliwość wynajmu przestrzeni reklamowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz