Artykuł sponsorowany

Liternictwo nagrobkowe – spośród jakich rodzajów liter możemy wybierać?

Liternictwo nagrobkowe – spośród jakich rodzajów liter możemy wybierać?

Spacerując po cmentarzach bardzo często przyglądamy się mijanym nagrobkom. Nasze zainteresowanie wzbudza ciekawa kolorystyka kamienia, kształt pomnika, a także wygląd liter, które się na nim znajdują. Nie chodzi tylko o czcionkę, którą posłużono się przy tworzeniu treści, ale też sposób umieszczenia poszczególnych znaków na nagrobku.  Jakie rodzaje liternictwa nagrobkowego możemy wyróżnić?

Litery piaskowane

Piaskowanie jest nowoczesną, atrakcyjną wizualnie i stosunkowo niedrogą metodą nanoszenia liter oraz ornamentów na nagrobek. Można zastosować ją na niemalże każdym materiale takim jak granit, marmur, konglomerat czy piaskowiec. Technika piaskowania umożliwia także zastosowanie dowolnej czcionki oraz umieszczanie liter na każdej głębokości kamienia. Projekt napisu przygotowywany jest przez liternika w programie komputerowym, a następnie wycina się go na specjalnej folii przy pomocy plotera. Zastosowanie takiej technologii pozwala na dokładne odwzorowanie liter na pomniku, dzięki czemu prezentują się one estetycznie. Litery piaskowane można pomalować na dowolny kolor, jednak bardzo dobrze prezentują się także w stanie surowym.

Litery kute

Jak informuje pan Filip Wejman, który od lat zajmuje się usługami kamieniarskimi i liternictwem nagrobkowym – litery kute wykonywana są metodą tradycyjną. Wykuwa je się w kamieniu ręcznie, co nadaje tablicy napisowej oryginalnego charakteru. Praca ta wymaga od rzemieślnika dużej koncentracji i talentu. Litery wykuwane bardzo często pokrywa się cieniutką warstwą 24 karatowego złota lub srebra, dzięki czemu wyglądają bardziej dekoracyjnie. Warto jednak zaznaczyć, że ten typ liternictwa nagrobkowego sprawdzi się jedynie w przypadku  dużych i grubych czcionek oraz większych ornamentów.

Litery metalowe

Dużą popularnością wśród zamawiających nagrobki cieszą się również litery metalowe. Z racji właściwości fizycznych materiału, z którego się je wykonuje, ten rodzaj liter charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Najczęściej tworzy je się z lakierowanego brązu lub mosiądzu. Na rynku można spotkać też litery wyprodukowane ze stali szlachetnej bądź aluminium. W przypadku liter metalowych możliwe jest zastosowanie zarówno prostej, jak i bardziej dekoracyjnej czcionki.

Montaż liter metalowych na nagrobku może stanowić pewną trudność dla niewprawionego rzemieślnika. Wyznacznikiem jego prawidłowości jest zachowanie odpowiednich odstępów między poszczególnymi znakami i właściwe dopasowanie ich do linii bazowej. Nawet drobne odstępstwo od zalecanych norm będzie widoczne już na pierwszy rzut oka. 

Wykonanie liter bez rozbierania nagrobków

Wielu specjalistów zajmuje się wykonywaniem liter nagrobkowych bez rozbierania pomnika. To duże udogodnienie zwłaszcza, jeśli planujemy tylko odnowić napis na nagrobku. Liternik swoją pracę wykonuje wówczas w miejscu, gdzie znajduje się grób. W taki sposób możliwe jest stworzenie liter frezowanych, kutych oraz montaż liter metalowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz