Artykuł sponsorowany

Listwy kanadyjskie sposobem na eleganckie wykończenie narożników

Listwy kanadyjskie sposobem na eleganckie wykończenie narożników

Decydując się na eleganckie wykończenie narożników płaszczyzn, warto rozważyć montaż listew typu kanadyjskiego. Są one estetycznym rozwiązaniem w klasycznym tonie. Mogą być montowane zarówno przy podłodze, na styku ściany z sufitem, jak i na zakończeniach ścian wewnętrznych. Różnorodne kształty profili są kwestią wyboru wg naszego gustu. Sam montaż nie należy do zadań trudnych, można więc zaopatrzyć się w zestaw montażowy i samemu dokonać mocowania.

Istotą wykończenia za pomocą listew kanadyjskich jest efekt wizualny. Dlatego też wszelkie prace należy wykonać ze starannością i zgodnie ze sztuką przewidzianą przez producenta. Nic tak nie szpeci efektu wszelkich prac wykończeniowych, jak krzywo docięty narożnik lub oberwany fragment listwy. Montaż listew możemy podzielić na główne etapy:

  • Przygotowanie ściany,
  • Montaż listew,
  • Obróbka wykańczająca.

Przygotowanie ściany jest często niedocenianym elementem, jednak ma on istotne znaczenie. Jak podpowiada Dariusz Babiak, z firmy A.D. Aleksandria Listwy, produkującej listwy od ponad 10 lat, przede wszystkim musimy ocenić jej prostoliniowość i zachowanie płaszczyzny w planowanym do olistwowania obszarze.

Przygotowanie powierzchni do montażu

Jeżeli ściana zachowuje kąty i płaszczyznę, nie musimy wiele robić, gdy odchyłki są duże, pozostawione bez obróbki, będą one widoczne po założeniu listwy. Powierzchnię zatem szlifujemy i podkuwamy w wystających miejscach, ubytki uzupełniamy szpachlą do ścian (w razie potrzeby używamy gruntu w płynie). Tak wyprowadzona powierzchnia pozwala na przejście do kolejnego etapu prac.

Listwy z MDF są twarde i odporne na wilgoć

Montaż listew przypodłogowych zaczynamy od samego doboru ich rodzaju i kształtu. Listwy wewnętrzne są wykonane w jednej z głównych technologii:

  • Listwy MDF,
  • Listwy z polistyrenu.

Wersja MDF jest bardzo uniwersalna, wytrzymała i przystosowana do malowania wykańczającego. Nie boi się wilgoci. Listwy z polistyrenu są lekkie i estetyczne, jednak ze względów wytrzymałościowych nadają się pod sufit. Oddzielną kategorią są tutaj listwy zewnętrzne, wykonane ze zbrojonego, utwardzanego styropianu pokrytego tynkiem. Listwy podsufitowe mocujemy na klej montażowy, które potem akrylujemy akrylem i łączenia maskujemy szpachla. Listwy przypodłogowe również montujemy na klej montażowy a narożniki kleimy na klej na gorąco. Każde przycięcie narożne musi być precyzyjne z zachowaniem kątów i powierzchni przylegających. Warto robić to z pomocą szablonu kątowego i drobnej piły lub wykorzystać gotowe, prefabrykowane narożniki.

Nasza praca dobiega końca, pozostało klejem akrylowym uzupełnić szczeliny, oszlifować szpachle i łączenia oraz pomalować. Jeśli przeraża nas mnogość czynności, można zlecić prace montażu listew kanadyjskich firmie zewnętrznej, która wykona dla nas pracę na pewno szybciej z dołożeniem wszelkiej staranności i dokładności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz