Materiał Partnera

Lista najważniejszych gazów technicznych

Lista najważniejszych gazów technicznych

Gazy techniczne mają wiele zastosowań. Wszystko zależy od właściwości konkretnej substancji. Jakie gazy nazywa się gazami technicznymi? Jakie są ich zastosowania? Lista tych produktów jest naprawdę długa, ale my w tym tekście ograniczamy się tylko do najważniejszych i najczęściej stosowanych gazów technicznych. Warto poznać je wszystkie i ich najpopularniejsze zastosowania.

Charakterystyka gazów technicznych

Listę gazów technicznych rozpocznijmy od acetylenu. To gaz stosowany przede wszystkim do syntez chemicznych. Stosuje się go w palnikach acetylenowo-wodorowych, używanych do spawania i cięcia metali. Innym gazem technicznym jest azot – w formie ciekłej stosuje się go do chłodzenia. Służy on także do wytwarzania atmosfery ochronnej. Mianem gazu technicznego określa się także chlor – używany głównie do dezynfekcji wody oraz do tworzenia rozpuszczalników. Ważnym gazem technicznym jest także ditlenek siarki – używany przede wszystkim w chłodnictwie oraz do bielenia wełny i jedwabiu. Ma on zastosowanie także w przemyśle spożywczym – służy do utrwalania przetworów owocowych. Wodór również jest gazem technicznym, wykorzystywanym do utwardzania tłuszczu oraz w palnikach tlenowo-wodorowych. Gazem technicznym jest też oczywiście tlen, który najczęściej wykorzystywany jest do spawania i cięcia metali, jednak używa się go również w ratownictwie medycznym. Ponadto wśród bardziej znanych gazów technicznych należy wymienić także propan butan, służący do produkcji paliw silnikowych. Firmą, która zajmuje się dystrybucją gazów technicznych jest hurtownia Mir-Gaz. Przedsiębiorstwo ma w tej dziedzinie doświadczenie – działa na rynku już od 20 lat.

Napełnianie butli

Gazy techniczne są dystrybuowane w specjalnie przystosowanych do tego butlach – niezależnie od tego, do jakich zastosowań są nam potrzebne. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo, na przykład zakład spawalniczy, w którym dużo korzystamy z gazów technicznych, powinniśmy znaleźć firmę, która będzie regularnie napełniać nasze butle gazem. To najkorzystniejsze rozwiązanie. Posiadając własne butle obniżamy koszty zakupu gazów technicznych – niezależnie od tego, do czego konkretnie będziemy ich używać. W prężnie działających przedsiębiorstwach stała umowa z firmą wymieniającą puste butle na pełne na pewno się opłaci. Nie będziemy musieli regularnie badać poziomu zużycia gazu, ani szukać firmy, które napełni nam butle, przerywając w tym czasie pracę. Wybierając firmę zajmującą się dystrybuowaniem gazu, zwróćmy uwagę nie tylko na ceny, ale także na opinie klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz