Artykuł sponsorowany

Likwidacja szkód komunikacyjnych. Co warto wiedzieć?

Likwidacja szkód komunikacyjnych. Co warto wiedzieć?

 Kolizje i wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas – jeśli nie z naszej winy, to w wyniku błędu innego kierowcy. Warto zawczasu przygotować się na najgorsze i dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć zaraz po incydencie, żeby bez problemu uzyskać przysługujące nam odszkodowanie. Podstawową kwestią jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.

Przygotowujemy oświadczenie

Tuż po wypadku, kiedy miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone i mamy pewność, że w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, możemy przystąpić do sporządzenia dokumentacji. Zaczynamy od spisania oświadczenia, w którym sprawca całego zajścia przyznaje się do winy. Powinniśmy raczej z rezerwą podchodzić do słownych zapewnień drugiego kierowcy o tym, że bierze na siebie odpowiedzialność – z takiego oświadczenia bardzo łatwo się później wycofać, nasze słowo staje wtedy naprzeciw jego słowa. Rozsądniejszym wyjściem będzie przygotowanie oświadczenia na piśmie – gotowe pismo możemy po prostu wozić ze sobą w samochodzie na wszelki wypadek. Dokument taki należy wypełnić przy użyciu dokładnych danych obu kierowców biorących udział w wypadku (imiona, nazwiska, numery PESEL oraz nr prawa jazdy) oraz pojazdów (numery rejestracyjne, dane właściciela auta, numer polisy ubezpieczeniowej oraz nazwa ubezpieczyciela). Oświadczenie powinno zawierać również dokładny opis zdarzenia, w tym miejsce oraz czas jego zajścia. Oczywiście oświadczenie staje się nieważne, jeśli kierowcy nie złożą na nim swoich podpisów. Cennym załącznikiem do oświadczenia będą zdjęcia miejsca wypadku oraz dokładnych szkód. Ubezpieczyciele bez problemu akceptują fotografie wykonane telefonem komórkowym. Jeśli sprawca wypadku odmawia przyznania się do błędu.

Co jeśli w wypadku były ofiary?

- W przypadku, gdy w wyniku zderzenia dwóch pojazdów ktokolwiek z pasażerów, kierowcy bądź osoby postronne odniosły obrażenia, konieczne jest udzielenie ofiarom niezbędnej pomocy oraz wezwanie pogotowia ratunkowego i policji. Miejsce wypadku musi zostać zabezpieczone, do czasu przybycia policji nie wolno ruszać aut, aby możliwe stało się odtworzenie przebiegu zdarzeń – wyjaśnia przedstawiciel firmy Inter Car.

Zgłaszanie szkód

Po wypełnieniu oświadczenia możemy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy – możemy zrobić to telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Nie musimy robić tego od razu – zgodnie  polskim prawem możemy zgłosić wypadek nawet 3 lat po dacie zdarzenia. Im szybciej jednak to zrobimy, tym szybciej otrzymamy odszkodowanie.

Holowanie

Jeśli wypadek drogowy spowodował, że nasze auto jest unieruchomione, konieczne jest odholowanie go – jeśli umowa z naszym ubezpieczycielem nie obejmuje pokrycia kosztów holowania, będziemy musieli sami za nie zapłacić.

Ocena rzeczoznawcy

Poza dokumentacją fotograficzną w wycenie odszkodowania przydatna może być ocena rzeczoznawcy. Do czasu jego przybycia i wykonania oględzin auta nie powinniśmy podejmować żadnych decyzji w sprawie naprawy – w ten sposób zamaskujemy powstałe szkody i nasze odszkodowanie może okazać się dużo niższe.

Forma rozliczenia

Jako ofiary wypadku mamy do wyboru dwie formy zadośćuczynienia – w gotówce, na podstawie kosztorysu sporządzonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, bądź naprawę bezgotówkową. Druga forma jest zazwyczaj bezpieczniejsza, gdyż serwis samochodowy usuwający szkodę otrzymuje zapłatę za naprawę bezpośrednio od ubezpieczyciela. Jeśli wybierzemy wypłatę gotówki, ryzykujemy że ubezpieczyciel będzie starał się zaniżyć koszty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz