Artykuł sponsorowany

Licówki w stomatologii – co warto wiedzieć?

Licówki w stomatologii – co warto wiedzieć?

Stosowanie licówek w stomatologii jest dzisiaj bardzo powszechne. Pozwalają one bowiem odbudowywać ukruszone zęby, wyrównywać ich powierzchnię, odmieniać kolor uzębienia, czy też redukować niektóre wady ortodontyczne. Warto jednak wiedzieć, że obecnie najlepsze gabinety dentystyczne oferują licówki z różnych materiałów – od najtańszego i najmniej trwałego kompozytu, po porcelanę!

Rodzaje licówek

Obecnie w stomatologii i implantologii wykonuje się licówki zębowe z kilku rodzajów materiałów. Mowa o porcelanie, ceramice, czy kompozycie. Ostatni z nich, wyróżnia się swoją wysoką plastycznością, możliwością dowolnego kształtowania, a także doboru odpowiedniego koloru. Licówki kompozytowe są przy tym tanie, co niestety wpływa na ich skróconą żywotność. Znacznie szybciej rozwarstwiają się niż licówki porcelanowe, czy ceramiczne, ale przy odpowiedniej higienie jamy ustnej, stosowaniu dobrych past i przy częstych wizytach dentystycznych, można znacznie dłużej się nimi cieszyć – nawet przez kilka lat. Znacznie trwalsze, a także bardziej estetyczne są materiały ceramiczne i porcelanowe. Świetnie emitują one naturalny wygląd kośćca zęba, a przy tym są one mocniejsze, niż szkliwo nawet o kilka razy! Ich cena za jedną sztukę przekracza jednak tysiąc złotych. Warto jednak postawić na jakość, a nie niską cenę. Ostateczną decyzję zawsze jednak podejmuj wraz z dobrym dentystą, który wyspecjalizowany jest w protetyce, implantologii, a także stomatologii estetycznej. Takich lekarzy znajdziesz w głogowskim Centrum Kodent, wyspecjalizowanym m.in. w zamykaniu licówkami diastemy, niwelowaniu przebarwień polekowych, czy przywracaniu zębom odpowiedniego kształtu!

Projektowanie licówek

Warto wiedzieć, że licówki są dzisiaj przygotowywane w różnych technikach. Jedna z nich dotyczy formowania odpowiedniego, cienkiego płatku metodą manualną. Wtedy dentysta po oszlifowaniu zęba i nałożeniu odpowiedniej warstwy materiału – głównie chodzi o kompozyt – formuje licówkę oraz utwardza ją specjalną lampą. W przypadku licówek porcelanowych procedura jest całkowicie inna. Pierwszym krokiem jest przygotowanie wycisków zębów pacjenta, a także odpowiedniej dokumentacji fotograficznej. Następnie w pracowni implantologicznej, przygotowywana jest licówka o odpowiednim kształcie oraz kolorze, po czym trafia ona do gabinetu stomatologicznego. Wtedy lekarz po przygotowaniu powierzchni zęba w odpowiedni, bezinwazyjny sposób zakłada licówkę, która idealnie komponuje się z całym uzębieniem!

Pamiętaj! Dzisiaj w stomatologii i implantologii stosuje się tak zwane licówki z efektem kameleona. Pozwala on na dostosowanie intensywności danej barwy zęba, w taki sposób, aby nie odznaczała się ona od pozostałych. W przypadku zakładania jednej licówki, ważne jest bowiem to, aby kolorystycznie harmonizowała się ona z uzębieniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz