Materiał Partnera

Licówki - czym są i kiedy warto pomyśleć nad ich założeniem?

Licówki - czym są i kiedy warto pomyśleć nad ich założeniem?
Wiele z nas marzy o perfekcyjnym uśmiechu. Niestety często borykamy się z uszkodzeniami zębów, przebarwieniami czy szparami. Eliminacja tych problemów trwa często wiele lat i wymaga dużych nakładów finansowych. Coraz więcej celebrytów decyduje się więc na założenie licówek. W ślad za nimi podążają kolejne osoby, gdyż zabieg założenia licówek gwarantuje całkowitą metamorfozę uśmiechu. Taką decyzję warto jednak dobrze przemyśleć. Na czym więc dokładnie polega ten zabieg? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Czym są licówki?

Licówki to cienkie płatki, które zakładane są na przednią stronę zębów. Ich grubość wynosi 0,2-1 mm. Zakładane są w celu zakamuflowania wszelkich przebarwień i innych defektów estetycznych. Wyróżniamy:
 • licówki kompozytowe – ich zaletą jest niższa cena, a także mniej skomplikowana i szybsza realizacja. Dobrze sprawdzą się w celu zamaskowania przebarwień,
 • licówki porcelanowe – są dobierane indywidualnie, dzięki temu ich dużą zaletą jest naturalny wygląd. Charakteryzują się także wysoką odpornością. Sprawdzą się nawet w przypadku wyjątkowych uszkodzeń. 

  Zakładanie licówek

  Przed założeniem licówek wszystkie zęby powinny być wyleczone. Wówczas wykonywany jest wycisk i na tej podstawie lekarz tworzy model nowego uśmiechu. Pacjent może go przymierzyć i zasugerować ewentualne poprawki. Po dokonaniu ustaleń, możliwe jest rozpoczęcie zabiegu. Lekarz szlifuje zęby pacjenta – w trakcie tego procesu usuwana jest część szkliwa. Nie jest to bolesne, lecz zazwyczaj stosuje się tu znieczulenie miejscowe. Zwykle na kolejnej wizycie, po pewnym czasie noszenia tymczasowych nakładek, zakładane są licówki. Przez określony czas po zabiegu należy unikać skrajnych temperatur, gdyż zęby mogą być wówczas bardziej wrażliwe. Poza tym, pielęgnacja jest raczej standardowa. Należy myć zęby oraz zgłaszać się na kontrole do stomatologa. 

  Zalety licówek 

  Zakładanie licówek nie należy do zabiegów inwazyjnych. Jest to niewielka ingerencja w faktyczny stan zęba, natomiast efekty mogą zastąpić długie lata noszenia aparatu ortodontycznego czy wszelkie uporczywe próby usunięcia nieestetycznych przebarwień. Licówki zapewniają więc świetny wygląd uśmiechu, a przy tym nie wymagają szczególnie uciążliwej pielęgnacji. Warto jednak skorzystać z pomocy lekarza, który posiada wiedzę i doświadczenie w tym temacie – takiego, jak Beata Styś-Wiśniewska lek. stomatolog. Wówczas mamy pewność, że licówki na długo zachowają trwałość i efektowny wygląd.
  Opracowanie:
  Giżycko, Władysława Jagiełły 14
  tel. 532 164 975
  Oceń artykuł (0)
  0.0
  Komentarze
  Dodaj komentarz