Artykuł sponsorowany

Leśny ogród – czym się wyróżnia i jak go stworzyć?

Leśny ogród – czym się wyróżnia i jak go stworzyć?

Las w ogrodzie lub niemalże ogród w lesie to marzenie wielu osób. Dzika przyroda i spokój od wielkomiejskiego zgiełku coraz chętniej doceniane jest przez projektantów ogrodów, a także przez inwestorów, którzy specjalnie szukają działek położonych na terenach nienaruszonych ręką człowieka. Czy jednak tylko w ten sposób można stworzyć las w ogrodzie? Taka aranżacja działki jest możliwa niemalże wszędzie.

Kiedy warto stworzyć las w ogrodzie?

Ogród leśny to nic innego jak próba przeniesienia fragmentu lasu i jego magicznej atmosfery do własnego przydomowego ogrodu. Powinno to jednak odbywać się tylko wtedy, kiedy nie zakłóci to pozostałego otoczenia oraz wtedy, kiedy pozwolą na to warunki gruntowe i wymiarowe działki. Przy mniejszych ogrodach bardziej poleca się ogrody naturalistyczne w stylu wydmowym czy imitującym zieloną polanę lub kwiecistą łąkę.

Las w ogrodzie polecany jest zaś wtedy, kiedy działka leży pod lasem lub kiedy na jej terenie naturalnie rośnie duża liczba drzew. Leśny ogród to często świetne rozwiązanie dla domostw poza miastami oraz na wsiach. Niekiedy spotkać można się też z działkami na terenie leśnym, przy których zakupie inwestor zobowiązuje się podtrzymania zastanego drzewostanu. Takie nieruchomości są jednak bardzo drogie.

Czym charakteryzuje się leśny ogród?

Ogrody leśne łączące się z prawdziwym lasem warto pozostawić bez ogrodzenia. Można też wykonać niewielkie porośnięte mchem murki czy też można wybrać delikatne systemy grodzeniowe z metalu lub drewna. Unikać należy zaś popularnych bylin i innych kwiatów ozdobnych o bardzo intensywnych barwach. Ogród leśny ma bowiem imitować dobrze każdemu znany charakter lasu bez niepotrzebnych dodatkowych elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak tego, iż na działce wystarczy posadzić drzewa iglaste czy też liściaste.

Przy rosnących już na działce drzewach warto założyć nowe zielone trawniki.  Rośliny wysokie dopiero nasadzone można zaś otulić warstwą kory ogrodowej, która świetnie nada się też do tworzenia ścieżek. Poleca się też sadzić lub obsiewać trawniki wrzosami, borówką, sasanką łąkową, konwalią, poziomką, janowcem czy przylaszczką. Działki bez drzew powinny również być zaaranżowane małymi sosenkami i jodłami, a także świerkami. Projektanci ogrodów leśnych wybierają też jaśminowce, ligustry oraz modrzewie szczepione. Najlepsze gatunki roślin zapewnią zaś firmy szkółkarskie. Szukać warto tych, które gotowe są dodatkowo na zakładanie ogrodów przydomowych. Na to liczyć można we współpracy ze SZKÓŁKĄ DRZEW I KRZEWÓW JANUSZA SZYCA, która może zaproponować również potrzebny dla domowego lasu materiał rekultywacyjny i zalesieniowy.

Dlaczego ogród leśny to dobry pomysł?

Ogrody leśne podkreślają naturalne piękno terenów leżących obok działki. Pozwalają uzyskać efekt domu położonego wewnątrz lasu. Liczyć można na dużo cienia latem, zdrowy mikroklimat, a nawet mniejsze porywy wiatru na tarasie czy balkonie. Właściciele ogrodów leśny, nie muszą też o nie specjalnie dbać. Rośliny rozwijają się same i najczęściej nie wymagają przycinania czy nawet nawożenia. Wystarczy okresowa kontrola ich stanu zdrowia, którą można zlecić specjalistom z firm szkółkarskich.

Dużą zaletą ogrodów w stylu leśnym jest również to, że w wielu przypadkach są one częściowo przygotowane na działce przez naturę. Dopracowanie stylistyki ogrodowej jest wtedy szybkie, proste i tanie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz