Materiał Partnera

Leśna – wybierz się do urokliwego miasteczka na Dolnym Śląsku

Leśna – wybierz się do urokliwego miasteczka na Dolnym Śląsku

By odwiedzać niesamowite miejsca, wcale nie trzeba wyjeżdżać na dalekie, zagraniczne wakacje. W Polsce wciąż jest wiele nieodkrytych zakątków, które mogą nas naprawdę zachwycić. Wiele z nich znajdziemy na Dolnym Śląsku. To właśnie tam, w pobliżu granicy z Czechami, mieści się urokliwie miasteczko o nazwie Leśna. Dlaczego warto się tam wybrać? Dowiesz się z naszego artykułu.

Urokliwe miasteczko

Małe śląskie miasteczka mają niezwykły urok. Wąskie uliczki, stare kamienice i ten niezwykły spokój – to tylko kilka z licznych powodów, dla których warto odwiedzać takie zakątki Dolnego Śląska. Leśna to miasteczko bardzo klimatyczne, liczące niespełna 5 tysięcy mieszkańców. Leży ono nad trzema rzekami – Kwisą, Bruśnikiem i Czarnym Strumieniem, blisko granicy polsko-czeskiej. Znajdziemy tu wiele pięknych zabytków i ciekawych atrakcji. Uwagę przyciągają przede wszystkim piękne kamienice, które tworzą specyficzny klimat Leśnej. By je zwiedzić, potrzeba trochę więcej czasu, dlatego warto zatrzymać się na noc w hotelu Leliwa. Mieści się on na Podgórzu Izerskim, w samym centrum miasteczka. W hotelu czekają na nas komfortowe pokoje i domowa atmosfera, dzięki czemu poznawanie Leśnej i okolic będzie jeszcze przyjemniejsze.

Ciekawe zabytki

W samym mieście warto odwiedzić kościół parafialny św. Jana Chrzciciela z neogotyckim wnętrzem. Ciekawy jest też dawny ewangelicki kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla. Śladem ewangelików trafimy też na stary cmentarz, znajdujący się przy ulicy Żeromskiego. Ratusz, rozlokowany na samym środku rynku, to budynek z samego końca XVII wieku. Tuż obok Leśnej mieści się otoczony pięknym parkiem zespół pałacowy Baworowo. Leśna to też doskonała baza wypadowa do poznawania uroków Dolnego Śląska. Nocleg w Leśnej to m.in. świetna okazja do wizyty w pobliskim Zamku Czocha. To niezwykły zamek wybudowany w 1247 roku nad Zalewem Leśniańskim. Posadowiony na gnejsowych skałach. Ten wyjątkowy zabytek powstał jako warownia graniczna między Śląskiem a ziemiami łużyckimi. Zamek wielokrotnie służył filmowcom – można było go oglądać między innymi w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy w filmie „Poza Lasem Sherwood”. Budowla ma ciekawą, bujną historię i jest jednym z niewielu zabytków z tego okresu, które przetrwały do dziś. Poza tym w pobliżu Leśnej możemy zwiedzić Zamek Rajsko i Zamek Świecie. To także miejsca niezwykłe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz