Artykuł sponsorowany

Lekarz stomatolog, czy dentysta?

Lekarz stomatolog, czy dentysta?

Terminy dentysta i stomatolog w języku polskim są używane synonimicznie. Zagłębiając się jednak w temat, można wskazać różnice dotyczące pochodzenia tych nazw oraz kwestie związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Dentysta i stomatolog w świadomości Polaków

W świadomości Polaków słowa dentysta i stomatolog, określają profesje, które niczym się od siebie nie różnią. Warto jednak wiedzieć, że termin „dentysta” wywodzi się z języka łacińskiego, oznaczając dziedzinę nauki związaną z zębami, a „stomatolog” to określenie, którego źródłem, są greckie słowa „stoma” i „logia” – usta i nauka. Oznacza to, iż stomatologią, jest zatem nauka o całej jamie ustnej, wraz ze szczęką, a także zębami i przyzębiem.

Jak zatem doszło do wymiennego używania tychże dwóch odmiennych terminów?Odpowiedź jest bardzo prosta – wszyscy, którzy ukończyli studia na kierunku lekarsko-dentystycznym przed 2002 rokiem uzyskiwali tytuł lekarz stomatolog, np. Lekarz Stomatolog Ewa Pawlak. Jednak w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2002 weszły w życie nowe, uproszczone wzorce nazewnicze i od tego momentu wszyscy, którzy ukończyli studia na kierunku lekarsko-dentystycznym otrzymują tytuł lekarz dentysta. W związku z tym obecnie lekarz dentysta to tytuł równorzędny do lekarza stomatologa.

Warto przy tym wspomnieć, że zaistaniała sytuacja jest też związana z powolnym procesem obumierania każdego z języków, które stają się coraz prostsze, potoczne i o mniejszym zasobie słów. Według uzusu (zwyczaju) językowego stomatolog i dentysta, w Polsce to dzisiaj terminy zamienne.

Czym zajmują się dzisiejsi stomatolodzy, a czym dentyści?

Stomatolog i dentysta zajmują się obecnie tym samym. Najczęściej oferują profilaktykę zdrowotną, a także stomatologię zachowawczą zębów, czyli wypełnianie ubytków, usuwanie próchnicy i przeprowadzanie leczenia kanałowego. Mogą też świadczyć znacznie szerszy zakres usług medycznych, czyli zajmować się także endodoncją – rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych – ortodoncją, protetyką, wykonywaniem badań RTG i radiowizjografii Diagora, a także zabiegami higienicznymi scalingu, piaskowania, fluoryzacji, polerowania i lakierowania zębów. Oprócz tego specjaliści ci wyróżniają się wiedzą dotyczącą stomatologii estetycznej, której najpopularniejszymi działaniami, są przygotowywanie licówek kompozytowych, czy porcelanowych, a także przeprowadzanie procesów wybielania zębów lampowego, bądź nakładkowego.

Ciekawostka: W Austrii czy Wielkiej Brytanii, użycie zwrotu „dentist”, kiedy mowa o stomatologu, może zostać uznane za obraźliwe – jest to bowiem swoista degradacja osiągnięć zawodowych. W Polsce na szczęście lekarze stomatolodzy wyróżniają się wysokim poziomem dystansu do sposobu nazewnictwa ich zawodu.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz