Artykuł sponsorowany

Legalizacja tachografu – jak i gdzie to zrobić?

Legalizacja tachografu – jak i gdzie to zrobić?

Nazwa tachograf pochodzi od gr. tachos – prędkość oraz grapho – pisać i określa urządzenie, które zapisuje szybkość, z jaką porusza się pojazd, a także czas trwania jazdy. Ten samochodowy sprzęt pomiarowy należy sprawdzać i regulować. Gdzie skorzystamy z usług legalizacji i kalibracji tachografu?

Tachografy – dla bezpieczeństwa na drodze

Tachografy to urządzenia, które odmierzają i wskazują długość pobytu kierowcy za kierownicą. Dają również wgląd w prędkość jazdy. Od 1985 roku auta typu autobusy, ciężarówki czy samochody dostawcze muszą mieć zamontowane tachografy. Kontrola nad czasem, w jakim kierowca pokonuje wyznaczoną mu trasę, pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, dzięki możliwości nadzoru nad tym, czy prowadzenie pojazdu nie trwa zbyt długo i nie odbywa się w zbyt szybkim tempie.

Istnieją dwa typy tachografów, różniące się od siebie sposobem zapisu danych – tachograf analogowy oraz cyfrowy. Ten pierwszy łatwo oszukać, dlatego wypierany jest obecnie przez swoją nowszą, cyfrową wersję.

Legalizacja tachografu

Firmy zajmujące się obsługą tachografów mają najczęściej do zaoferowania Klientom zarówno serwis, przegląd, jak i sprzedaż czy montaż urządzeń. Wśród świadczonych usług znajduje się też legalizacja obu typów tachografów – cyfrowych i analogowych. Legalizacja to inaczej sprawdzenie i skontrolowanie precyzji pomiaru wszystkich parametrów. Taką usługę ma w swojej ofercie wiele wyspecjalizowanych firm, np. Tacho-Serwis, działający w Elblągu, Kwidzyniu oraz Zblewie. Właściciel pojazdu zobowiązany jest co dwa lata oddawać tachograf w ręce fachowców, którzy precyzyjnie ocenią, czy wszystko działa jak należy, po czym potwierdzą ważność legalizacji sprzętu.

Kalibracja tachografów

Tachografy należy również co jakiś czas serwisować i ustawiać, czyli kalibrować. Kalibracja tachografu przeprowadzana jest przez warsztat posiadający kartę warsztatową i odpowiednie uprawnienia. Usługa polega na sprawdzeniu poprawności funkcjonowania urządzenia i dopasowaniu tachografu do pojazdu, tak aby rejestracja parametrów jazdy mieściła się w granicach dopuszczalnych błędów, określonych w przepisach. Dowodem wykonania kalibracji tachografu w pojeździe jest tabliczka instalacyjna zawierająca wymagane informacje. Koszt kalibracji to ok. 300 złotych.

Podsumowując: co dwa lata należy potwierdzać legalizację tachografu. Dzięki kalibracji sprzętu wszystkie wymagane parametry są znowu zgodne z obowiązującymi przepisami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz