Artykuł sponsorowany

Legalizacja gaśnic – na czym polega i jak się odbywa?

Legalizacja gaśnic – na czym polega i jak się odbywa?

Każda gaśnica, jak też wiele sprzętów, posiada gwarancję. Poza nią producenci wyznaczają okres legalizacji gaśnicy, a właściwie jej zbiornika. Zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści z firm, takich jak Legal sp. z o.o., posiadających odpowiednie uprawnienia nadane Urząd Dozoru Technicznego. Dowiedz się czym na czym polega legalizacja i jak często należy wykonywać przeglądy gaśnic. Nie dopuść do tego, by w razie pojawienia się zagrożenia pożarem twoja gaśnica nie była sprawna.

Legalizacja i gwarancja

Na proces legalizacji gaśnicy składa się szereg procedur, które polegają na sprawdzeniu, potwierdzeniu oraz zaświadczeniu odpowiednim dokumentem – dowodem legalizacji, iż dany sprzęt spełnia odgórne wymagania i nadaje się do użytku. Polega głównie na przeglądzie stanu technicznego i ewentualnej naprawie. Nie należy mylić pojęcia legalizacji i gwarancji. Gwarancja obejmuje okres od 3 do 5 lat i jest wystawiana przez producenta, który gwarantuje, że w tym okresie urządzenie będzie sprawne. Natomiast okres legalizacji to nic innego jak ogólna sprawność wszystkich części konstrukcyjnych gaśnicy oraz czas działania środka gaśniczego w sposób skuteczny. Gaśnice na ogół otrzymują legalizację na rok od daty produkcji.

Przegląd gaśnic i ich konserwacja

Przegląd stanu technicznego oraz wszelkie czynności związane z konserwacją czy naprawą gaśnic są wykonywane pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego. Należy mieć na uwadze, że nie każda firma, do której zgłosimy się na przegląd gaśnicy bądź jej legalizację będzie mogła wykonać zlecenie. Tylko przedsiębiorstwa z uprawnieniami UDT mogą się tym zająć. Wśród nich znajduje się firma Legal, która prócz legalizacji sprzętu gaśniczego, zajmuje się również jego przeglądami oraz naprawą. Przegląd gaśnic jest obowiązkowy i dotyczy, bez wyjątku, wszystkich firm i obiektów. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Wymiana gaśnicy powinna nastąpić co 5 lat ze względu na utratę właściwości środków gaśniczych. Wszelkiego rodzaju gaśnice: wodne, pianowe, ze środkiem gaśniczym, śniegowe czy też proszkowe, powinny być remontowane i naprawiane maksymalnie co 5 lat, natomiast podstawowa konserwacja wykonywana raz do roku. Tego typu czynności można zlecić pracownikom z firmy Legal, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego rodzaju pracy. Oprócz legalizacji i serwisu gaśnic, firma zajmuje się również legalizacją butli gazowych i butli dla nurków czy legalizacją agregatów proszkowych. Dodatkowo świadczy usługi dotyczące malowania oraz znakowania i śrutowania butli. W ofercie znajduje się również ratownictwo przemysłowe, produkcja wody destylowanej czy sprzęt filtrujący.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz