Artykuł sponsorowany

Leczyć zęby mleczne czy nie? Wyjaśniamy

Leczyć zęby mleczne czy nie? Wyjaśniamy

Starannie dbasz o stałe zęby swojego dziecka? Starasz się pilnować, aby pociecha czyściła uzębienie co najmniej 2 razy dziennie? W razie pojawienia się pierwszych śladów próchnicy od razu umawiasz dziecko na wizytę u stomatologa? To świetnie, ale... czy taką samą troskę wykazujesz, gdy chodzi o zęby mleczne? Pewnie zastanawiasz się, po co, skoro i tak wypadną? Czy faktycznie leczenie mleczaków nie jest konieczne?

Wypadające zęby mleczne powinny być zdrowe

Mleczaki to zęby słabiej zmineralizowane (utwardzone) w porównaniu do stałego uzębienia, dlatego są bardziej podatne na próchnicę. I chociaż każde dziecko traci pierwsze zęby w wieku wczesnoszkolnym, ubytków powstających w mleczakach nie można bagatelizować. Warto bowiem mieć świadomość, że zaniedbania już na etapie wieku niemowlęcego i przedszkolnego bardzo szybko dadzą o sobie znać w przyszłości – tłumaczy stomatolog z gabinetu Villa Dental. Sylwia Pietryka-Mirosław.

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że ani pielęgnacja mleczaków, ani ich leczenie nie są konieczne. Zęby i tak wypadną, a w ich miejsce pojawią się zdrowe zęby stałe. Owszem, zęby mleczne wypadną, ale – jeśli będą naznaczone próchnicą – choroba automatycznie zaatakuje stałe uzębienie.

Jak leczyć zęby mleczne?

Jeżeli rodzice już od wieku niemowlęcego zadbają o zęby mleczne, leczenie mleczaków nie będzie konieczne. Z pomocą przychodzi też stomatologia dziecięca, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem zachowawczym u małych pacjentów.

Aby zapobiec próchnicy, mleczaki powinny być poddawane takim zabiegom jak np. lakowanie, fluoryzacja (lakierowanie). Jeżeli natomiast pojawiły się już ubytki, do ich usunięcia wykorzystuje się najczęściej metodę ozonowania.

Jakie są konsekwencje nieleczenia mleczaków?

Zęby mleczne dotknięte próchnicą narażone są na szybsze wypadnięcie – na długo zanim pojawią się zęby stałe. Skutkiem tego jest nie tylko trudność w gryzieniu i rozdrabnianiu pokarmów. Taki stan ma daleko idące konsekwencje. Nieleczone i wypadnięte przedwcześnie zęby mleczne:

  • zwiększają ryzyko próchnicy zębów stałych
  • mogą przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju szczęki i żuchwy
  • zwiększają ryzyko wad zgryzu – stałe zęby mogą bowiem wyrastać od strony warg lub podniebienia, jeden nad drugim.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko zmagało się z takimi problemami w przyszłości, zacznij dbać o mleczaki – już od pierwszego ząbka. Istotną rolę odgrywa zatem profilaktyka, tj. staranne mycie zębów i dziąseł po jedzeniu. W pierwszych latach życia to rodzice powinni pomagać maluchom w tej czynności – po to, aby zęby były faktycznie czyste. Ważne są także regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz