Materiał Partnera

Leczenie ran poekstrakcyjnych

Leczenie ran poekstrakcyjnych

Rany poekstrakcyjne powstają w wyniku usunięcia zęba razem z jego korzeniem. Dochodzi do tego w różnych sytuacjach np. po silnym zniszczeniu korony próchnicą. Wiedzieć przy tym należy, że rana poekstrakcyjna dla pełnego zregenerowania potrzebuje nawet 6 miesięcy. Istotne jest zatem leczenie stomatologiczne, oparte między innymi o farmakologię. Wizyta u stomatologa to bowiem nie zawsze borowanie.

Kiedy powstają rany poekstrakcyjne?

Rany poekstrakcyjne powstają w wielu przypadkach, kiedy należy usunąć ząb wraz z jego korzeniem. Przykładem jest ekstrakcja wyrzynających się ósemek, ekstrakcja zębów zniszczonych próchnicą czy też ekstrakcja zęba potrzebna do celów implantologicznych, protetycznych oraz ortodontycznych.

Rany poekstrakcyjne wymagają zaś specjalnego leczenia tak, by nie doszło do groźnych powikłań m.in. do tzw. suchego zębodołu. Ważne jest też to, by pacjent nie odczuwał dyskomfortu, a miejsce utraty zęba było przygotowane do wstawienia implantu bądź też elementu protetycznego.

Proces gojenia się rany poekstrakcyjnej

Proces gojenia się rany poekstrakcyjnej jest stosunkowo długi. Skrzep pojawia się w zębodole już po kilkunastu minutach od wycięcia zęba wraz z korzeniem i co ważne bez naruszenia kości. Odtworzenie tkanek miękkich może trwać jednak znacznie dłużej. Niekiedy jest to okres kilku tygodni. Pełne wygojenie kończy się zaś nawet po kilku miesiącach od usunięcia zęba. To wtedy odtworzona jest w pełni tkanka kostna, która wypełnia miejsce po korzeniu, zapewniając zębodołowi zwartą strukturę. To na ogół dopiero wtedy można dokonywać wiercenia pod implanty. W przypadku usuwania zębów pod protezę można ją wstawiać pacjentowi znacznie wcześniej.

Leczenie rany poekstrakcyjnej należy zaś zawsze pozostawiać w rękach doświadczonych specjalistów. Warto wybrać ośrodek Gabinety Lekarskie Wołowiec, gdzie świadczona jest pomoc w ramach stomatologii zachowawczej, estetycznej oraz chirurgii, protetyki i endodoncji, a także tak ważnej dla zdrowego uśmiechu profilaktyki.

Zapobieganie suchemu zębodołowi

Rana po ekstrakcji wymaga leczenia, które polega na przyjmowaniu leków, również tych w formie maści i płukanek. Ważne jest także to, aby stan rany stale monitorował lekarz stomatolog. Kontrola powinna odbywać się raz na 14 dni. Nie można bowiem dopuścić do wytworzenia się tzw. suchego zębodołu, który jest zwany inaczej pustym zębodołem. To on powoduje nieprzyjemny ból poekstrakcyjny, a nawet może prowadzić do zapalenia kości zębodołu, co jest przypadłością długą i trudną w leczeniu.

Jak zatem należy zapobiegać suchemu zębodołowi? Istotne jest ograniczenie palenia papierosów oraz ostrożne mycie zębów. W pierwszych dniach po ekstrakcji należy uważać na to, aby nie wypłukiwać powstałego skrzepu, odkrywając pusty zębodół. Oprócz tego stomatolodzy przepisują maści, płukanki i antybiotyki, a niekiedy stosują u pacjenta tzw. żelową gąbkę hemostatyczną. 

Opracowanie:
Zielona Góra, Budziszyńska 6
tel. 603 970 438
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz