Artykuł sponsorowany

Leczenie próchnicy zębów w gabinecie stomatologicznym

Leczenie próchnicy zębów w gabinecie stomatologicznym
Nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych zdrowotnych komplikacji, ubytków w uzębieniu, a nawet do utraty zębów. Niestety powodują ją pokarmy, które ludzie bardzo często jedzą, lubią i bez których nie wyobrażają sobie posiłków. Najłatwiej próchnice wyleczyć w fazie początkowej, dlatego nie warto zwlekać i od razu zapisać się na zabieg do gabinetu stomatologicznego.

Co to jest próchnica?

Próchnica jest chorobą, która prowadzi do rozpadania się zębów i powstawania dziur. To główna przyczyna utraty zębów u dorosłych osób. Próchnicę wywołują bakterie znajdujące się w jamie ustnej i rozkładające cukry. W przypadku gdy regularnie spożywamy produkty bogate w ten składnik (słodycze, słodzone napoje, owoce, słodzoną kawę lub herbatę), to bakterie rozkładając cukier powodują pojawienie się kwasów niszczących szkliwo. Po pewnym czasie staje się ono porowate, większa ilość bakterii dostaje się do zęba i powoduje ubytek. Najbardziej charakterystycznymi objawami próchnicy są białe lub ciemne plamy na zębach i ubytki, do których mogą dostać się resztki pokarmu. W niektórych przypadkach może pojawić się nadwrażliwość na niską lub wysoką temperaturę oraz smaki kwaśny i słodki oraz ból.

Jak leczyć próchnicę?

Stosuje się dwie metody: remineralizację i plombowanie. Wybór jednej z nich w leczeniu próchnicy jest uzależniony od stopnia jej zaawansowania. Pierwszy sposób wykorzystuje się tylko w początkowej fazie choroby. Remineralizacja polega na pokryciu jasnych i ciemnych plamek powstałych w wyniku próchnicy specjalnymi preparatami. Plombowanie natomiast jest metodą używaną w przypadku pojawienia się dziurek, a więc w bardziej zaawansowanej fazie próchnicy. Ubytek musi zostać najpierw oczyszczony z bakterii i chorych tkanek, a potem uzupełniony i zabezpieczony odpowiednimi materiałami. Jeżeli pacjent jest bardzo podatny na ból, to może otrzymać znieczulenie.

Czym wypełnia się ubytki w zębach?

Do wypełnienia ubytków w zębie używa się najlepszych jakościowo materiałów. W gabinecie Beaty Styś-Wiśniewskiej w Giżycku stosuje się takie wypełnienia, które są trwałe i estetyczne. Można wykorzystać wkłady i nakłady oraz wypełnienia kompozytowe. Pierwsze z nich są zalecane w wypadku dużych ubytków, a ich założenie wymaga wcześniejszego pobrania wycisku od pacjenta. Są wykonane z porcelany, złota lub materiałów kompozytowych. Są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Wypełnienia kompozytowe zaś to tak zwane plomby światłoutwardzalne. Są dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu dentysta dobiera je bez problemu, a po założeniu stają się praktycznie niezauważalne. Utwardzanie specjalnymi lampami, co gwarantuje pacjentowi, że zaraz po wyjściu z gabinetu może jeść i pić.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz