Artykuł sponsorowany

Leczenie łuszczycy w Gabinecie Dermatologicznym Jolanty Kaczmarek

Leczenie łuszczycy w Gabinecie Dermatologicznym Jolanty Kaczmarek

Łuszczycę zalicza się do najpopularniejszych chorób dermatologicznych o podłożu zapalnym. Schorzenie to u każdego pacjenta manifestuje się w nieco inny sposób, a jego głównym objawem są rozległe wykwity na skórze, które przybierają postać czerwonych grudek pokrytych srebrzystą łuską. Leczeniem łuszczycy od wielu lat zajmuje się Jolanta Kaczmarek, która prowadzi swój Specjalistyczny Gabinet Dermatologiczny we Włocławku. W jaki sposób specjalistka pomaga swoim pacjentom?

Jaka jest etiologia łuszczycy?

Mimo że na łuszczycę w Polsce choruje około 1 mln osób, jej przyczyny nie są dokładnie znane. Dermatolodzy wskazują na podłoże genetyczne, a dokładnie na polimorfizm w obrębie genu HLA-Cw6. Coraz częściej mówi się też o łuszczycy jako o chorobie autoimmunologicznej. Chcąc dokonać jej krótkiej charakterystyki, można powiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, nawrotowe, które częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Jak informuje specjalistka z Gabinetu Dermatologicznego we Włocławku:

„Obraz kliniczny łuszczycy jest zmienny, a choroba może pojawić się w każdym wieku. Typowe dla niej zmiany skórne lokalizują się najczęściej na łokciach, kolanach, w dolnej części pleców i na owłosionej skórze głowy. Mają postać widocznie odgraniczonych, srebrzystoszarych łusek. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie u każdego pacjenta takie zmiany są obecne.”

Jak dermatolog Jolanta Kaczmarek dobiera metody leczenia łuszczycy do potrzeb pacjentów?

Specjalistka jest zdania, że uogólnione, standardowe podejście do leczenia łuszczycy, wykazuje nikłą skuteczność. Każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, a dokonanie wyboru metody leczenia musi zostać poprzedzone:

  • dokładną analizą historii choroby pacjenta,

  • oceną efektów wcześniejszego leczenia,

  • analizą stylu życia pacjenta i czynników środowiskowych, które na niego oddziałują.

Pod uwagę trzeba wziąć również:

  • płeć i wiek pacjenta,

  • rodzaj skóry,

  • typ łuszczycy,

  • choroby współistniejące,

  • ekspozycję na stres.

Głównym celem leczenia łuszczycy jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez redukcję wstydliwych zmian skórnych i jak najdłuższe utrzymywanie choroby w remisji. Chorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ich potrzeby terapeutyczne mogą ulec zmianie w trakcie leczenia. Ważne jest też to, że nie wszystkie metody leczenia łuszczycy wykazują jednakową skuteczność u wszystkich pacjentów. Dermatolog Jolanta Kaczmarek z każdym swoim podopiecznym ustala cele terapii i uświadamia pacjentów, że ich osiągnięcie wymaga czasu, cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarskich. Do leczenia łuszczycy wykorzystuje się m.in. farmakoterapię, maści, kremy i szampony stosowane miejscowo, fototerapię oraz fotochemioterapię.

Opracowanie:
Włocławek, Matrasia 9
tel. 504 038 626
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz