Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe zębów – lek. stomatolog Katarzyna Pantol-Sitkowska

Leczenie kanałowe zębów – lek. stomatolog Katarzyna Pantol-Sitkowska

Leczenie kanałowe zębów, czyli endodoncja to powszechnie stosowana praktyka. Kiedyś kojarzyło się z dotkliwym bólem i usuwaniem zębów, dlatego wielu pacjentów tratowało tę metodę leczenia jako ostateczność. Obecnie wiele się w tej kwestii zmieniło, a głównym celem dentystów jest ochrona uzębienia, a nie jego ekstrakcja. Leczeniem chorób miazgi zębowej wraz z otaczającymi ją tkankami zajmuje się lek. stomatolog Katarzyna Pantol-Sitkowska.

W jakich sytuacjach konieczna jest endodoncja?

Oczywiście decyzję o leczeniu kanałowym podejmuje stomatolog, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Czynnikami świadczącymi o konieczności zastosowania właśnie takiego postępowania są m.in.:

  • głęboka próchnica,

  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych,

  • nieprawidłowe wykonanie poprzedniej endodoncji,

  • martwice i zgorzele miazgi,

  • urazy zębów powodujące odsłonienie miazgi.

Natomiast pierwszym symptomem wskazującym na konieczność skorzystania z usług  dentysty np. takiego jak lek. stomatolog Katarzyna Pantol-Sitkowska jest dotkliwy, wręcz zaburzający codzienne funkcjonowanie ból zęba. Bardzo często promieniujący do ucha, skroni, a nawet oczu.

Jak przebiega leczenia kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe przebiega w kilku kolejno następujących po sobie etapach. Stomatolog najpierw usuwa miazgę z komory zęba i kanałów korzeniowych. Następnie przy użyciu endometru dokonuje pomiaru długości kanałów, które następnie opracowuje za pomocą odpowiednich płynów oraz bardzo cienkich ręcznych lub maszynowych narzędzi piłująco-penetrujących. Wyczyszczone kanały wypełnia specjalistycznym materiałem, po czym sprawdza szczelność wypełnienia. Warto podkreślić, że zabieg endodoncji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie powinien odczuwać żadnych dolegliwości bólowych.

Endodoncja – czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy endodoncja ma sens. Przecież ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego jest martwy. Nie lepiej po prostu go usunąć i wstawić implant? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim byłoby to o wiele droższe i na pewno nie do zrobienia na jednej wizycie. Współczesna endodoncja to coś  więcej niż naprawa zepsutego zęba. To także poprawa jego kondycji i efektywne wzmocnienie. Dzięki postępowi technicznemu można skutecznie odbudować nawet bardzo chory ząb, który poddany leczeniu kanałowemu może służyć pacjentowi przez bardzo długie lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz