Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe zęba w pigułce

Leczenie kanałowe zęba w pigułce

U wielu pacjentów perspektywa leczenia kanałowego zęba budzi przerażenie. Strach przed bólem powstrzymuje od wizyty u stomatologa. Może to jedynie pogorszyć sytuację. W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat leczenia kanałowego. Sprawdźcie jak dokładnie przebiega leczenie endodontyczne. Jakie objawy powinny skłonić Was do wizyty u stomatologa?

Niepokojące objawy

W momencie, kiedy miazga zęba zostanie zaatakowana przez infekcję bakteryjną i rozwinie się w niej stan zapalny jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Możemy wyróżnić kilka zasadniczych objawów, które mogą wskazywać na infekcję miazgi. Pierwszym z nich jest pojawiający się samoistnie ból zęba, który nie został wywołany żadnym czynnikiem zewnętrznym (np. gorąca kawa lub zimna woda). Drugim symptomem jest ból zęba pulsujący w rytm bicia naszego serca. Trzecim sygnałem ostrzegawczym jest ból, który uaktywnia się w pozycji horyzontalnej (najczęściej w trakcie snu). Oprócz bólu może nam towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, a nawet wysięk ropy. Diagnozując u siebie wymienione wyżej objawy należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest usunięcie miazgi zęba. Po zlikwidowaniu źródła bólu stomatolog musi dostać się do komory zęba i usunąć z niej miazgę. Następnie musi odnaleźć ujścia wszystkich kanałów zębowych, które również należy oczyścić z miazgi. Ilość kanałów zależy od anatomicznej budowy zęba. Trzonowce mogą posiadać nawet 4 kanały. Jest to o tyle istotne, że koszt leczenia kanałowego jest zależny od ich liczby.

Drugim etapem leczenia kanałowego jest opracowanie kanałów korzeniowych. W pierwszej kolejności lekarz mierzy długość kanału tzw. endometrem. Następnie, nie przekraczając stwierdzonej długości kanału,  opracowuje go ręcznie lub maszynowo.

W kolejnym kroku stomatolog płucze kanały korzeniowe w celu usunięcia resztek miazgi. Ponadto usuwana jest tzw. warstwa mazista powstała w trakcie opracowywania kanałów.

Przedostatnim etapem jest wypełnienie kanałów tzw. gutaperką. Jest to naturalny, termoplastyczny polimer, który powinien szczelnie przylegać do ścian kanału. Obecnie stosuje się nowoczesną metodę wstrzykiwania gutaperki na ciepło. Po aplikacji zastyga ona idealnie wypełniając korzeń zęba.

Końcowym etapem leczenia kanałowego jest zamknięcie komory zębowej i odbudowa korony zęba. Współczesna technologia stosowana podczas leczenia kanałowego pozwala zamknąć cały proces w ramach jednej wizyty. Przy ostrym zapaleniu miazgi może to potrwać dłużej ze względu na konieczność podania antybiotyku.

„Przy obecnym stopniu rozwoju medycyny leczenie stomatologiczne nie ma prawa boleć. Dobry stomatolog posiada wszelką wiedzę i umiejętności, aby ochronić pacjenta przed nieprzyjemnym bólem.” – przekonuje lekarz stomatolog z przychodni lekarskiej KARP Med. Dlatego obserwując pierwsze symptomy nie można zwlekać z wizytą u lekarza. Dzięki temu leczenie zęba przebiegnie szybko i skutecznie.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz