Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe – co warto o nim wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Leczenie kanałowe – co warto o nim wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Leczenie kanałowe wielu z nas napawa przerażeniem. Często jednak to jedyny sposób na wyleczenie poważnych chorób naszych zębów? Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jak można się przygotować do wizyty u dentysty? Co warto wiedzieć na temat leczenia kanałowego? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe stosowane jest najczęściej w przypadku zębów bardzo silnie zaatakowanych przez próchnicę. O tym, że takie leczenie będzie konieczne, świadczyć mogą takie czynniki, jak bóle zęba lub jego nadwrażliwość na niskie bądź wysokie temperatury. Inne sygnały, świadczące o tym, że musimy się przygotować na leczenie kanałowe, to zmiana koloru zęba lub spuchnięte dziąsła – tak naprawdę, o tym, czy takie leczenie będzie niezbędne, może nas poinformować tylko stomatolog. Dlatego bardzo ważne jest, by umówić się na wizytę, nawet wtedy, kiedy zauważamy u siebie tylko jeden z wymienionych wyżej objawów. Fachowej pomocy udzieli nam dentysta Jacek Makowski, który prowadzi własny gabinet stomatologiczny.

Co powinniśmy wiedzieć na temat leczenia kałowego?

Leczenie kanałowe, pozwala na zachowanie własnych zębów, nawet wtedy, kiedy są one bardzo zniszczone. Dentysta usuwa chorą miazgę zęba, a sam ząb pozostawia na miejscu. Pozwala to uniknąć ekstrakcji zęba i konieczności zastąpienia go implantami. Leczenie kanałowe zaczyna się od wykonania zdjęć RTG i oceny stanu uzębienia. Pierwszym etapem takiego leczenia jest oczyszczenie zębów z próchnicy. Następnie komora zęba jest otwierana, a miazga, która znajduje się wewnątrz – usuwana. Wszystko to odbywa się ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Kiedy dentysta odsłoni już kanały zębowe – w pojedynczym zębie mogą występować nawet 3 kanały – usuwa z nich toksyny i bakterie. Po tym zabiegu, przychodzi czas na ich wypełnienie. Leczenie kanałowe nie musi być długotrwałym procesem – w nowoczesnych gabinetach takie leczenie zęba można wykonać już w ramach jednej wizyty. Pamiętajmy, że w wielu wypadkach leczenie kanałowe to jedyny sposób na zachowanie naszego naturalnego zęba. Po leczeniu kanałowym przez jakiś czasem możemy odczuwać dyskomfort, jednak po dłuższym czasie ząb powinien przestać nam doskwierać. Jeśli ból zęba się utrzyma, oznacza to, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieprawidłowo i konieczne będzie jego powtórzenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz