Artykuł sponsorowany

Leczenie hemoroidów – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Leczenie hemoroidów – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Hemoroidy to naczynia żylne, które położone są w odbytnicy oraz w odbycie. Potocznie choroba hemoroidalna nazywana jest jednak właśnie hemoroidami lub też żylakami odbytu. Na czym polega takie schorzenie? Dotyczy ono nadmiernie powiększonych hemoroidów, które stają się guzkami krwawniczymi. Swędzenie, krwawienie, uczucie niepełnego wypróżnienia, a niekiedy nawet przeraźliwy ból, to objawy choroby. Jak ją leczyć?

Przebieg choroby hemoroidalnej

Choroba hemoroidalna jest najczęściej łatwa do wykrycia przez lekarza, a nawet samego pacjenta. Pieczenie, uczucie niepełnego wypróżnienia, świąd, krwawienie oraz ból w okolicy odbytu to typowe objawy. Guzki wypadające na zewnątrz odbytu świadczą o postępującej chorobie, którą należy szybko leczyć. Niestety dyskomfort psychiczny powoduje, że wiele osób zgłasza się do lekarzy dopiero w stopniu 3 lub 4 schorzenia. W przebiegu choroby hemoroidalnej wyróżnia się bowiem cztery stadia:

  • pierwsze stadium: żylaki odbytu krwawią, ale pozostają w wewnętrznej części odbytu,
  • drugie stadium: podczas wypróżniania hemoroidy wydostają się na zewnątrz, wracają jednak do wewnętrznej części odbytu samoistnie,
  • trzecie stadium: hemoroidy są trwale widoczne na zewnątrz odbytu, można je jednak odprowadzić do wnętrza ręcznie,
  • czwarte stadium: hemoroidy nie powracają do wnętrza odbytu, na stałe pozostają widoczne na zewnątrz, znacznie pogarszając jakość życia pacjenta.

Gdzie udać się po pomoc?

Leczeniem hemoroidów zajmują się lekarze proktolodzy oraz specjaliści chirurgii ogólnej i naczyniowej. Ze względu na dużą liczbę pacjentów z chorobą hemoroidalną – na żylaki odbytu cierpi statystycznie co drugi dorosły Polak – lepiej omijać długie kolejki w ramach NFZ. Pomoc w prywatnych gabinetach udzielana jest szybciej i często w oparciu o nowoczesne metody usuwania hemoroidów. Warto zatem korzystać z pomocy np. lekarza medycyny Wojciecha Króla, który działa w Krakowie, Adrychowie i Wadowicach.

O konsultacje profilaktyczne prosić powinny zaś kobiety w ciąży, cukrzycy, a także osoby z problemami gastrycznymi. Odpowiednie działania profilaktyczne ważne są także dla osób spędzających długie godziny w pojazdach oraz przed komputerem.

Sposoby leczenia żylaków odbytu

W początkowych fazach rozwoju choroby hemoroidalnej wystarczy leczenie objawowe. Nie tylko skuteczne okazują się popularne maści uśmierzające ból i łagodzące podrażnienia, ale także tabletki doustne poprawiające ukrwienie i zmiękczające stolec. To one też powinny zwiększać szczelność naczyń żylnych. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne odbywa się przy wykorzystaniu antybiotyków oraz glikokortykosteroidów. Leki mają działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Dodatkowo działają ściągająco. Oprócz tego lekarze polecają tzw. nasiadówki, czyli kąpiele w letniej wodzie z naparem z kory dębu lub innych ziół.

Niestety w stadium 3 i 4 leczenie żylaków nie jest już takie proste. Często wymagana jest terapia zabiegowa, która może odbywać się w kilku metodach:

  • Barrona – zakładanie na hemoroidy specjalnych gumek zamykających dopływ krwi do guzków krwawniczych, dochodzi do ich martwicy i odpadnięcia;
  • koagulacji – metoda oparta o promieniowanie podczerwone lub wymrażanie,
  • skleroterapii – wstrzykiwanie podczas zabiegów specjalnych leków zamykających światło naczyń krwionośnych guzków, powoduje zmniejszenie żylaków i przystąpienie do leczenia farmakologicznego;
  • hemoroidektomii – to nic innego, jak operacyjne usunięcie żylaków odbytu, wykonuje się ją w najcięższych przypadkach. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz