Materiał Partnera

Leczenie endodontyczne – jaki jest jego cel?

Leczenie endodontyczne – jaki jest jego cel?

Leczenie endodontyczne nazywane jest potocznie leczeniem kanałowym. Jeszcze do niedawna termin ten przyprawiał o gęsią skórkę pacjentów, którzy w najbliższym czasie mieli zasiąść w fotelu stomatologicznym. Stosowane niegdyś przez dentystów techniki kojarzyły się z bólem, długim leczeniem i jeszcze dłuższą rekonwalescencją. Dziś to tylko przykre wspomnienia, ponieważ nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują szybkie i bezbolesne leczenie endodontyczne. Jaki jest jego cel?

Wskazania do leczenia endodontycznego

Do konieczności leczenia kanałowego może doprowadzić zaawansowana próchnica. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety mimo to dopuszczamy do wielu zaniedbań, które mają katastrofalny wpływ na nasze zęby. Myjemy je niedokładnie lub nieregularnie, spożywamy duże ilości cukru i niczym ognia unikamy dentysty.

Rozwijająca się próchnica obejmuje kolejne tkanki zęba aż w końcu dociera do miazgi, powodując jej zakażenie i stan zapalny. Ząb zaczyna boleć, a twarz puchnąć. Większość pacjentów dopiero z takimi objawami trafia pod opiekę stomatologa. To duży błąd. Próchnica w niskim stadium zaawansowania jest znacznie łatwiejsza do wyleczenia. Leczenie kanałowe przeprowadza się także w sytuacjach, gdzie miazga zęba została odsłonięta w wyniku jakiegoś urazu. Często też jest to konsekwencja wcześniejszego, nieudanego leczenia endodontycznego.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Jak tłumaczy specjalista z przychodni stomatologicznej Dental – istotą leczenia endodontycznego jest usunięcie zmienionej chorobowo miazgi z komory zęba oraz dokładne oczyszczenie kanałów zębowych. Plan leczenia opracowywany jest na podstawie panoramicznego zdjęcia zębów. Następie przy pomocy specjalistycznych narzędzi, w tym endometru, stomatolog opracowuje chory ząb – nawierca go i otwiera celem oczyszczenia.

Bardzo duże znaczenie ma tutaj dokładność, dlatego też coraz więcej specjalistów korzysta z pomocy mikroskopu stomatologicznego. Pozwala on na ponad 40-krotne powiększenie obszaru pracy, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne oczyszczenie nawet najmniejszych i skręconych kanałów zębowych. Po zakończonej pracy stomatolog przepłukuje chory ząb środkiem odkażającym, a następnie zasklepia kanały zębowe przy pomocy podgrzanej gutaperki. Cały zabieg odbywa się pod znieczuleniem, a dzięki osiągnięciom współczesnej stomatologii, leczenie endodontyczne może być zakończone już na jednej wizycie. To duże udogodnienie dla pacjentów. Prawidłowo wyleczony ząb nie daje żadnych niepokojących objawów.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz