Artykuł sponsorowany

Leasing samochodu osobowego. Czym jest i na czym polega?

Leasing samochodu osobowego. Czym jest i na czym polega?

Leasing samochodowy to bardzo popularna forma finansowania pojazdów, zwłaszcza w kontekście firmowym. Coraz większe grono przedsiębiorców już na początku swojej działalności decyduje się na zawarcie umowy leasingowej, która ogranicza formalności do minimum, w przeciwieństwie do kredytów bankowych. To również alternatywa, w przypadku niedysponowania gotówką potrzebną na zakup samochodu. Czym charakteryzuje się umowa leasingowa? Jakie korzyści wiążą się z nią? Gdzie zasięgnąć informacji na ten temat?

Nie do końca zakup

Leasing opiera się na zawarciu umowy pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, której przedmiotem jest najczęściej samochód osobowy, pozostający przez cały czas jej trwania własnością podmiotu wydającego. Jedną z najistotniejszych kwestii odnoście do tego typu umowy jest fakt, że firma leasingowa pobiera wcześniej ustaloną kwotę w formie rat, za wypożyczenie mienia. Jak mówią specjaliści z JustEkspert, zajmujący się tym tematem, w większości przypadków umowa dotyczy samochodu osobowego, przeznaczonego do użytku firmowego. Oprócz tego leasing może obejmować maszyny, urządzenia czy komputery. Po upływie określonego okresu biorca staje przed możliwością wykupienia lub przedmiot  umowy automatycznie przechodzi na jego własność. Leasing można podzielić na dwie formy:

  • Operacyjny, czyli coś w rodzaju najmu lub dzierżawy. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana forma, przedmiot leasingu wchodzi w skład majątku leasingobiorcy i to jemu przysługuje prawo do odliczeń amortyzacyjnych. Umożliwia wrzucenie w koszty wiązane z uzyskaniem przychodu wszystkich wydatków dotyczących samochodu. Podatek VAT naliczany jest stopniowo, uwzględniając każdą ratę.
  • Finansowy oparty na zakupie w formie rat, można porównać go do kredytu. Po zakończeniu umowy samochód w pełni staje się własnością biorcy, zazwyczaj bez konieczności uiszczania dodatkowych kwot za wykup. W tym przypadku cały podatek VAT płaci się wraz z pierwszą ratą leasingową.


Korzyści wynikające z umowy leasingowej

Takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców głównie ze względów finansowych. Nie zawsze są oni w posiadaniu ogromnej gotówki umożliwiającej bezpośredni zakup samochodu. Jak wynika z opinii doradców z JustEkspert, leasing to korzystna opcja, a przede wszystkim odznaczająca się uproszczonymi procedurami udzielania, w odróżnieniu od kredytu w banku, zwłaszcza jeśli dotyczy to małych lub nowo powstałych firm. Nie wpływa na zmniejszenie zdolności finansowej. Daje możliwość elastycznego dopasowania rat oraz obniżenia podatku, a sprawą rozliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskiwanego przychodu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz