Materiał Partnera

Łazienkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Łazienkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Przystosowując dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej, pamiętać musimy nie tylko zachowaniu odpowiedniej przestrzeni, ale też o montażu urządzeń w odpowiedni sposób i na właściwych miejscach. Szczególnie łazienka powinna być miejscem, w którym osoba poruszająca się na wózku będzie samodzielna. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas remontu mieszkania?

Przyjazny dom

Udogodnienia, mające na celu ułatwić osobie niepełnosprawnej, dotyczą wielu aspektów i wymagają niekiedy całościowego remontu domu. Są to drobiazgi, na które nie zwracamy uwagi, dopóki sami nie cierpimy na dysfunkcję ruchową. Należy zadbać więc o dostępność takich elementów jak klamki drzwi i okien, włączniki światła. Korytarze, przejścia muszą być na tyle szerokie, by manewrowanie wózkiem nie sprawiało problemu. Równie dużo uwagi wymaga przystosowanie kuchni. Ważne jest, aby wszelkiego rodzaju półki i przedmioty codziennego użytku znalazły się w zasięgu ramion osoby na wózku, a więc nie wyżej niż metr nad podłogą.

Kompleksowy remont pomoże nam przeprowadzić doświadczona firma budowlana, SKOW-BUD 1989. Pomoc będzie szczególnie potrzebna podczas remontu łazienki.

Łazienkowe udogodnienia

Pierwszym krokiem do przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej jest stworzenie odpowiednio dużej przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy dom jest na tyle duży, by wprowadzić niewielkie zmiany, jednak to niezwykła rzadkość. W mieszkaniu, gdzie łazienka i toaleta są małe, musimy wyburzyć dzielącą je ściankę działową. Swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim wymaga przestrzeni w postaci koła o średnicy nie mniejszej niż 150 centymetrów – to jest absolutne minimum, jakie musimy zapewnić osobie niepełnosprawnej po zamontowaniu sprzętów i mebli łazienkowych.

Remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej obejmuje przebudowę całego wnętrza pod kątem funkcjonowania na wózku. Dlatego też kabina prysznicowa, zamiast brodzika, powinna posiadać powierzchnię z odpływem liniowym na równi z podłogą. W wannie natomiast musi znaleźć się mata antypoślizgowa.

Umywalka i sedes muszą być umieszczone niżej, niż jest ot standardowo przyjęte. Co więcej, ponieważ do umywalki podjeżdżać będzie osoba na wózku, nie może ona znaleźć się na szafce lub postumencie. Wysokość jej górnej krawędzi nie powinna przekraczać 90 centymetrów, dolnej – 70 centymetrów. Podobnie wszelkie gniazda sieciowe, włączniki, spłuczki i zawieszki na papier toaletowy nie mogą znaleźć się wyżej niż metr nad podłogą.

Niezbędne będzie zamontowanie w ścianach specjalnych uchwytów, pozwalających przemieszczenie się z wózka inwalidzkiego na sedes lub do wanny czy pod prysznic. Pamiętajmy też o położeniu mat i dywaników na podłodze łazienki.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz