Materiał Partnera

Laweta – nie tylko pomoc drogowa

Laweta – nie tylko pomoc drogowa

Widok lawety na drodze nie należy do rzadkich. Kojarzy się ona głównie z transportem pojazdu po awarii, usterce czy wypadku lub z importem samochodów z zagranicy. Co jeszcze można przewozić za pomocą lawety? W jakich sytuacjach mogą przydać się usługi tego typu przewozu? W jaki sposób powinien być zorganizowany bezpieczny i prawidłowy transport za jej pomocą?

Laweta – zastosowanie

Lawetą nazywamy pojazd lub przyczepę służącą do transportu innych pojazdów. Lawety mogą mieć różne rozmiary i pojemności, być jedno- lub dwupoziomowe. Wyposażone mogą być również w wyciągarkę, która ułatwia umieszczanie na niej ładunków.

Najpopularniejszym zastosowaniem lawety są usługi pomocy drogowej, dzięki czemu można skutecznie i bezpiecznie usunąć z drogi niesprawne po awarii czy stłuczce auto i przewieźć je do warsztatu. Często widuje się również lawety transportujące nowe samochody z fabryki do dealera lub używane auta sprowadzane z zagranicy.

Laweta – usługi

Lawety oferują znacznie więcej możliwości niż jedynie przewóz aut osobowych, zarówno w zakresie pomocy drogowej, jak i innych usług. Wyciągarka pozwala na wydobycie pojazdu z rowu lub postawienie go na kołach. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Ponadto laweta pozwala na transport m.in. motocykli, przyczep campingowych, łodzi, wózków widłowych, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych, innego ciężkiego sprzętu.

Niezwykle ważne jest przy tym odpowiednie umieszczenie i zabezpieczenie ładunku na lawecie. Istotne jest również doświadczenie oraz wiedza kierowców. Niezależnie więc od tego, jakiego rodzaju usługi związane z lawetą są Ci potrzebne, warto postawić na sprawdzoną i solidną firmę, jak Moto Exspert Sylwia Perzyńska.

Transport na lawecie – zasady postępowania i bezpieczeństwa

Przy organizacji transportu za pomocą lawety konieczne jest zachowanie nadzwyczajnej ostrożności, szczególnie w przypadku ciężkiego i specjalistycznego sprzętu. Transport maszyn budowlanych czy rolniczych nastręcza zwykle najwięcej trudności. Równie ważne co odpowiednie umieszczenie i zabezpieczenie sprzętu na lawecie, jest na przykład precyzyjne zaplanowanie trasy. Ze względu na dużą wagę i gabaryty tego typu ładunków uwzględnić należy drogi czy mosty, na których nie mogą poruszać się pojazdy o określonej masie, wąskie przejazdy, niskie wiadukty czy stan nawierzchni. Ważne jest też nachylenie podjazdów i zjazdów.

Warto pamiętać również, że tego typu transport wymaga czasu i uwagi. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo. Z tego powodu, zlecając transport cennych sprzętów, dobrze pamiętać również o ubezpieczeniu. Przede wszystkim zaś warto powierzyć realizację tego typu zadań profesjonalistom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz