Artykuł sponsorowany

Ława, płyta czy może kotwienie - które rozwiązanie sprawdzi się w domu z drewna?

Ława, płyta czy może kotwienie - które rozwiązanie sprawdzi się w domu z drewna?

W przeciwieństwie konstrukcji murowanych domy szkieletowe nie wymagają skomplikowanych prac ziemnych przed ruszeniem z robotą. Stawiając budynki drewniane, nie da się jednak uniknąć w ich wytwarzaniu tematu fundamentów. Do wyboru jest kilka rozwiązań. Na jakie się zdecydować? Kiedy podwaliną powinna być płyta, ława, a może wystarczy tylko kotwienie?

Do czego potrzebny jest fundament w konstrukcji drewnianej?

Od fundamentu zależy trwałość i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń zbudowanych z drewna. Ze względu na zdecydowanie mniejszy ciężar domy szkieletowe mogą być oparte na ławie lub płycie. Ławy fundamentowe stosowane są zarówno w tradycyjnej murarce, jak i budownictwie szkieletowym. Umożliwiają one przenoszenie ciężaru ścian budynku na grunt. Można je wykonać albo bezpośrednio wylewając beton w grunt, albo wykorzystując technikę deskowania. Szerokość ław dobiera się do wielkości, ciężaru obiektu, jak również jakości podłoża. Głębokość zaś musi uwzględniać granicę przemarzania gruntu.

Płyta fundamentowa dla terenów o słabej nośności

Budując mały domek letniskowy z drewna, z całą pewnością jako fundament sprawdzi się płyta. W momencie stawiania go na niestabilnym gruncie należy wykonać wcześniej warstwę stabilizująco-drenażową ze żwiru lub grubego piasku, pokryć ją płytą podkładową, zbrojeniem i dopiero na koniec wylać beton na całą konstrukcję. Jest to rozwiązanie szybsze niż w przypadku ław. Nie chcąc popełnić błędu technicznego, złej oceny stanu podłoża i koniecznych do przeprowadzenia prac przygotowujących teren do stawiania domków szkieletowych warto ich budowę zlecić specjalistom. Przykładem może być tu firma projektująca i wykonująca domy z drewna Łukasz Łapiński z Ostrowie Wielkopolskim. Bez względu na obrany kierunek należy pamiętać o zakotwieniu konstrukcji. Kotwy mechaniczne lub chemiczne łączą od góry ściany z podwaliną, chronią przed przesunięciem. Dodatkowo należy przymocować budynek do fundamentu złączami kotwiącymi (w kształcie litery L), zapobiegając poderwaniu lub obróceniu obiektu.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz