Materiał Partnera

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Wbrew powszechnej opinii trądzik to nie problem wyłącznie nastolatków, którzy wraz z wejściem w okres dojrzałości nie muszą się nim już przejmować. Wyjątkowo ostre lub niewłaściwie leczone i pielęgnowane stany zapalne pozostawiają po sobie blizny, które mogą szpecić twarz jeszcze przez długie lata, stając się powodem zaniżone samooceny. Na szczęście istnieją skuteczne i nowoczesne metody usuwania blizn – jedną z nich jest wykorzystanie lasera frakcyjnego.

Na czym polega zabieg?

O przebiegu laserowego usuwania trądziku opowie specjalista kliniki Tesoro z Wrocławia: Pierwszy etap to konsultacja lekarskie podczas której lekarz ocenia stan skóry oraz wyklucza przeciwwskazania do zabiegu. Następnie nakładana jest maść znieczulająca. Zabieg polega na wytwarzaniu mikroskopijnych uszkodzeń wyglądających jak siateczka i pokryciu nią blizny. Uszkodzenia sięgają skóry właściwej. Energia lasera dostarczona aktywuje procesy tworzenia nowego kolagenu i przebudowy skóry. Silna i szybka regeneracja jest możliwa dzięki temu, że każde mikrouszkodzenie jest otoczone przez zdrowe nieuszkodzone tkanki. Dodatkowo podczas zabiegu specjalny krio-system chłodzi skórę co minimalizuje nieprzyjemne odczucia.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg laserowego usuwania blizn wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy pamiętać o zrezygnowaniu z opalania na słońcu lub w solarium na co najmniej 4 tygodnie przez zabiegiem. Ponadto na tydzień przed zabiegiem nie powinno wykonywać się żadnych zabiegów kosmetycznych, polegających na złuszczaniu skóry – chodzi o to, aby skóra była niepodrażniona. Zaleca się odstawienie leków, antybiotyków i suplementów diety.

Po zabiegu

Stosujemy specjalny krem dostepny w klinice lub w aptece przez 5 dni po zabiegu. Przez około 3-4 dni nie myjemy obszaru poddanemu zabiegowi. Skóra po zabiegu jest bardzo delikatna, dlatego powinno unikać się długotrwałego wystawiania jej na promienie słońca. Jeśli jest to konieczne, należy użyć kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem. Do opalania się możemy wrócić po 4 tygodniach od zabiegu. Ponadto należy na dwa tygodnie po zabiegu zrezygnować z sauny i gorących kąpieli, a na tydzień również z intensywnych ćwiczeń fizycznych – słony pot podrażnia skórę, utrudniając jej gojenie się.

Wskazania i przeciwwskazania

Podobnie jak każdy zabieg medyczny również laserowe leczenie blizn ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Lekarz powinien zawsze ocenic skóre przed zabiegiem, i dobrać odpowiednie parametry. Główne przeciwwskazania to:

  • Ciąża
  • Duża opalenizna
  • Epilepsja, cukrzyca, niektóre zmiany wirusowe
  • Aktywne choroby skóry, np. łuszczyca.
  • Skłonności do bliznowców
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz