Materiał Partnera

Laserowa korekcja wędzidełka podjęzykowego - im wcześniej, tym lepiej dla twojego dziecka!

Laserowa korekcja wędzidełka podjęzykowego - im wcześniej, tym lepiej dla twojego dziecka!

Laserowa korekcja wędzidełka jest wykonywana przy ankyloglosji. Jest to anatomiczna wada budowy wędzidełka podjęzykowego. Jest ono wówczas skrócone, co w okresie niemowlęcym objawia się trudnościami w przełykaniu przez ograniczenie ruchliwości języka. Nieco później utrudnia prawidłowy rozwój mowy. Z tych powodów tak ważne jest wczesne rozpoznanie tej wady i wykonanie zabiegu laserowej korekcji wędzidełka u stomatologa dziecięcego.

Jak rozpoznać, czy dziecko ma krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Prawidłowe rozpoznanie ankyloglosji nie zawsze odbywa się odpowiednio szybko. Bardzo często ma to miejsce dopiero u dziecka w wieku szkolnym, gdy do dentysty chirurga zgłaszają się rodzice (z zalecenia logopedy), zaniepokojeni wadą wymowy swojego dziecka. Niekiedy jednak  wędzidełko podjęzykowe jest tak krótkie i pogrubione, że noworodek mimo przystawiania do piersi nie jest w stanie efektywnie jej ssać (nie potrafi docisnąć brodawki do podniebienia). Próby karmienia butelką wiążą się natomiast z krztuszeniem dziecka i słabym przybieraniem na wadze - jedzenie jest bowiem męczące. Wszystko to przez ograniczenie ruchliwości języka.

Czy można samodzielnie rozpoznać ankyloglosię? Jak wyjaśnia stomatolog Cezary Pakuła z gabinetu All Dent w Ostrołęce - u niemowląt (poza wspomnianymi trudnościami w karmieniu) warto, by rodzice przyjrzeli się kształtowi języka, jaki przybiera on podczas płaczu. Jeśli zamiast owalnej formy, ma postać przypominającą serce, wówczas można mieć pewność, z jakimi trudnościami boryka się dziecko. Aby utwierdzić się w słuszności co do swoich przypuszczeń, można zasięgnąć porady logopedy lub udać się bezpośrednio do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta po krótkim badaniu postawi diagnozę i ustali, w jaki sposób należy przeprowadzić laserową korekcję wędzidełka, by zapewnić prawidłowy rozwój aparatu mowy.

Laserowa korekcja wędzidełka - zabieg szybki i bezbolesny

Zabieg laserowej korekcji wędzidełka języka, stosując wyłącznie znieczulenie miejscowe, wykonujemy zazwyczaj u dzieci powyżej 7. roku życia. Dzięki temu pacjent bez względu na wiek nie odczuwa dyskomfortu podczas frenotomii. Jednak, gdy działanie środka przeciwbólowego ustąpi, wówczas możliwe jest pojawienie się niewielkiego pieczenia. Warto mieć przy tym na uwadze, że w przypadku każdego człowieka próg bólowy jest umiejscowiony na innym poziomie, stąd odczucia po zabiegu mogą być odmienne w zależności od pacjenta.

Do frenotomii używa się lasera diodowego, gazowego, a niekiedy stałego. W przeciwieństwie do zabiegu wykonywanego przy użyciu skalpela chirurgicznego, zastosowanie lasera nie powoduje krwawienia. Jest to szczególnie korzystne w przypadku małych dzieci, u których widok krwi wywołać może panikę. Nie ma również potrzeby zakładania szwów, natomiast sama blizna (nawet przy ankyloglosji wysokiego stopnia) jest niewidoczna.

Korekcja polega na ukierunkowaniu lasera na rozciągnięte delikatnie wędzidełko. W przypadku lasera diodowego (zwanego również kontaktowym) konieczne jest przyłożenie urządzenia do miejsca planowanego do wykonania cięcia. Zachodzi wówczas zjawisko dehydratacji tkanek, czyli ich odparowania. Powstające w tym czasie opary są odciągane przez specjalny ssak. Całość zabiegu trwa do 3 minut.

Zaletą podcinania wędzidełka podjęzykowego tą metodą jest bakteriobójcze działanie lasera. Dzięki temu redukuje się ryzyko infekcji, o które w jamie ustnej nietrudno. Powstałe nacięcie jest bezkrwawe, co sprawia również, że goi się ono znacznie szybciej niż przy zabiegu z wykorzystaniem skalpela chirurgicznego.

Opracowanie:
Ostrołęka, marsz. Piłsudskiego 40A
tel. 609 852 689
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz