Materiał Partnera

Lakierowanie samochodu w praktyce

Lakierowanie samochodu w praktyce

Ubytki i odpryski na karoserii, zarysowania po wypadku czy płowienie koloru auta to tylko kilka powodów, dla których konieczne może się okazać polakierowanie samochodu. Proces ten wymaga nie tylko czasu i cierpliwości, ale też zastosowania odpowiednich środków. A jak wygląda w praktyce? Przyjrzyjmy się pracy typowego lakiernika i samemu procesowi krok po kroku.

Dlaczego nie warto lakierować samodzielnie?

Wydatek, jaki należy ponieść na pracę profesjonalnego lakiernika, jest dość spory. Mimo tego warto przeznaczyć środki na powierzenie tego zadania specjaliście. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

  • Czas – proces lakierowania nie znosi pośpiechu, a każdy z etapów trwa wiele godzin, a nawet dni.
  • Materiały – aby lakierowanie przyniosło pożądany efekt, należy sięgnąć po profesjonalnie dobrane środki – np. te, których dystrybucją zajmuje się firma Radosław Malarz FHU Radmax – chodzi m.in. o perfekcyjne dopasowanie koloru lakieru, a także dobór właściwych podkładów, szpachli czy środków do konserwacji.
  • Sprzęt – zarówno do usunięcia starych warstw lakieru, jak i do nałożenia nowej warstwy potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Takich, które pracują precyzyjnie, nie uszkodzą karoserii, a jednocześnie będą dawały szybkie efekty.
  • Doświadczenie – aby efekt lakierowania był profesjonalny, a auto wyglądało niczym z salonu, potrzebny jest doświadczony fachowiec, który doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzić lakierowanie.

Czy zatem na samodzielnym lakierowaniu rzeczywiście możesz zaoszczędzić? Niekoniecznie. Jego efekt zaś może być dość mizerny.

Jak wygląda profesjonalne lakierowanie krok po kroku?

Lakierowanie auta rozpoczyna się od zdjęcia lusterek, zderzaków oraz innych drobnych detali. Następnie lakiernik:

  • ściera dokładnie starą warstwę lakieru – za pomocą papieru ściernego,
  • myje i odtłuszcza nadwozie,
  • nakłada specjalny podkładpo wyschnięciu podkładu wygładza powierzchnię i aplikuje profesjonalny lakier bazowy,
  • czasem nakłada lakier w kilku warstwach, ostatnia to lakier bezbarwny,
  • dokładnie poleruje powierzchnię lakieru po jego dokładnym wyschnięciu.

Czasem już po zakończeniu lakierowania nakładane są specjalistyczne środki zabezpieczające karoserię przed ponownym uszkodzeniem pomalowanych elementów. Należy pamiętać o tym, że do całego procesu wykorzystane zostać muszą jedynie lakiery samochodowe najwyższej jakości, co pozwoli na długotrwałe cieszenie się pięknym odcieniem. Produkty najlepszych firm wykonane są w taki sposób, by zapewnić maksymalną ochronę przy jednoczesnym wydobyciu głębi koloru.

Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz