Artykuł sponsorowany

Kwiaty i rośliny do biura oczyszczające powietrze

Kwiaty i rośliny do biura oczyszczające powietrze

Praca biurowa sprawia, że większą część dnia spędzamy w pomieszczeniu, nie mając kontaktu ze świeżym powietrzem. Jego jakość, zarówno na wewnątrz, jak i na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Jednakże istnieją rośliny, które skutecznie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w przestrzeni firmowej. Jakie gatunki najlepiej wpasują się w biurowe wnętrza? O czym należy pamiętać wybierając antysmogowe rośliny doniczkowe?

Zbawienne właściwości

Kwiaty, jak powszechnie wiadomo, posiadają właściwości fitrujące i  oczyszczające to, czym oddychamy. Za sprawą klimatyzacji, wykładzin, środków chemicznych czy urządzeń elektronicznych powietrze w biurach może zawierać bardzo szkodliwy benzen, ksylen, oktan czy tlenek węgla. Eksperci z Kwiaciarni i cateringu Beaty Gebhardt, zajmujący się aranżacją przestrzeni biurowych zielenią mówią o tym, że w każdych dziesięciu metrach kwadratowych powierzchni powinna znajdować przynajmniej jedna roślina. Kwiaty nie tylko eliminują z powietrza szkodliwe substancje. Zwiększają także jego wilgotność, odświeżają je, stanowiąc zaporę dla kurzu. Poza tym, kwiaty redukują stres, poprawiają koncentrację, tworząc miłą, przyjemną atmosferę. Praca wówczas staje się bardziej efektywna. Zieleń kojąco wpływa na nasze oczy i mózg, wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Rośliny mogą być zatem naturalnym filtrem powietrza, przyczyniając się do lepszego samopoczucia osób pracujących w biurze.

Skuteczne, łatwo dostępne i wydajne

Szeroka oferta rynku kwiatowego daje ogromne możliwości wyboru. Najpopularniejsze gatunki doniczkowych roślin do biura, mających działanie antysmogowe to:

  • Skrzydłokwiat – oprócz walorów dekoracyjnych, wykształciła ona umiejętność filtracji powietrza, głównie z dymu tytoniowego oraz lotnych związków organicznych wydzielanych przez farby i kleje. Ma soczyście zielone, błyszczące liście i eleganckie, lekko pachnące białe kwiaty na długich łodygach. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Podlewa się ją dwa razy w tygodniu. Dla niej nasłonecznienie nie musi być wysokie.
  • Zamiokulcas – należy do grupy roślin zwanych sukulentami. Magazynuje wodę, dzięki czemu doskonale znosi suszę. Jest wytrzymały i zachowuje piękny wygląd przez długi czas. Nie wymaga słońca i nawożenia. Idealnie sprawdzi się do biura, uwzględniając jego właściwości filtracyjne.
  • Zielistka – jedna z najczęściej spotykanych roślin doniczkowych w biurach. Pochłania z powietrza benzen, formaldehyd oraz ksylen wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Tworzy zwisające pędy, szybko się rozrasta. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach jasnych, jak i zacienionych.
  • Fikus – znacząco wpływa na jakość powietrza. Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i wilgotne powietrze, dlatego należy pamiętać o regularnym zraszaniu go. Jego charakterystyczne zwisające listki mają intensywny zielony kolor i są błyszczące. Ziemia musi być lekko wilgotna, w przypadku zbyt dużej ilości wody jego korzenie będą gnić.
  • Sansewieria – tak jak zamiokulcas należy do grupy sukulentów. Jest bardzo wytrzymała, odporna na niekorzystne warunki. Jej zaletą jest neutralizowanie toksycznych substancji z powietrza. O wiele groźniejsze jest dla niej przelanie, aniżeli brak wody. Wytrzyma bez niej nawet do czterech tygodni. Idealna do uprawy w biurach i hotelach ze względu na niewielkie wymagania.

To tylko niektóre z kwiatów mających zbawienny wpływ na jakość powietrza. Naturalna filtracja za pomocą kwiatów jest korzystniejsza zarówno dla zdrowia, jak i portfela. Zastąpić bowiem może kosztowne urządzenia do tego przeznaczone. Wybór kwiatów warto zostawić specjalistom, np. Kwiaciarni i cateringowi Beaty Gebhardt. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz