Artykuł sponsorowany

Kwestie dotyczące pobytu stałego oraz rezydentury Unii Europejskiej

Kwestie dotyczące pobytu stałego oraz rezydentury Unii Europejskiej

Każdy człowiek poszukuje miejsca idealnego do życia. Podkreślić należy fakt, że nie musi to być kraj, w którym określona osoba się urodziła. Dzisiaj świat stawia na mobilność i nie stawia przed nami żadnych ograniczeń. Dlatego też duża liczba cudzoziemców wybiera Polskę na swoją drugą ojczyznę. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można otrzymać pozwolenie na bezterminowy pobyt na terenie Rzeczypospolitej.

Pozwolenie na pobyt stały w Polsce

W jakich przypadkach można otrzymać pozwolenie na pobyt stały w Polsce. Jest to możliwe, gdy obywatel innego kraju jest dzieckiem cudzoziemca, który ma pozwolenie na pobyt stały w naszym kraju bądź rezydenturę UE. Inny przypadek dotyczy potomka obywatela polskiego oraz pozostawanie pod opieką takiej osoby. Sytuacją wartą przytoczenia jest polskie pochodzenie i zamiar osiedlenia się na terenie tego pięknego kraju na stałe. Ostatnią opcją jest związek małżeński z obywatelem polskim, który trwa przynajmniej 3 lata przed złożeniem aplikacji o pozwolenie na pobyt stały.

Zezwolenie na stały pobyt w Polsce to uprawnienie umożliwiające cudzoziemcowi podjęcie legalnej pracy. Co więcej, wskazany dokument upoważnia do odbywania podróży w celach turystycznych do innych państwa znajdujących się w strefie Schengen. W tym przypadku można przebywać poza granicami kraju do 90 dni w okresie 180 dni.

Karta Polaka natomiast potwierdza przynależność do polskiego narodu. Przeznaczona jest dla osób, które mogą pochwalić się polskim pochodzeniem w 15 krajach byłego ZSRR. Dokument pozwala osiedlić się w Rzeczpospolitej, otrzymać polskie obywatelstwo oraz wsparcie finansowe. Stosowną pomoc w tym aspekcie można uzyskać w firmach wspierających cudzoziemców, na przykład w Biurze Prawnym Krystyny Hawari.

Uzyskanie statusu rezydenta UE

Innym dokumentem, który umożliwia uzyskanie zezwolenia na stały pobyt w Polsce, jest rezydentura UE. Wskazana decyzja ma status bezterminowej. Natomiast karta pobyt jest ważna przez okres 5 lat. Po upływie tego czasu koniecznie trzeba wymienić dokument. Prawo w takich sytuacjach daje możliwość legalnej pracy wyłącznie na terenie naszego kraju. Jednakże cudzoziemiec bez problemu może podróżować w celach turystycznych do innych państw należących do strefy Schengen. Okres jest taki sam, jak w przypadku pozwolenia na pobyt stały.

Rezydentura UE jest możliwa w sytuacji legalnego przebywania w Polsce przez 5 lat, posiadania stabilnego źródła dochodów przez 3 lata przed złożeniem wniosku, ubezpieczenia zdrowotnego, prawa przebywania w lokalu mieszkalnym, zameldowania na pobyt czasowy.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz