Materiał Partnera

Kwalifikacja wstępna niezbędna do wykonywania zawodu kierowcy

Kwalifikacja wstępna niezbędna do wykonywania zawodu kierowcy

Młodzi ludzie często nadzieję na dobrą pracę wiążą z rynkiem usług transportowych. Zdobycie wymaganych do kierowania wielotonowymi pojazdami uprawnień jest jednak trudną i kosztowną drogą do przebycia. Wprowadzone  zmiany w ustawie o transporcie drogowym zobowiązują przyszłych kierowców do odbycia stosownego szkolenia. Gdzie zatem można odbyć kwalifikację wstępną i jakie są jej typy?

Trudna praca

Kierowca zawodowy narażony jest na szereg zagrożeń związanych ze swoim zajęciem. Jeśli dodatkowo zajmuje się on przewozem osób, od jego umiejętności zależy ich zdrowie, a nawet życie. Musi być więc odpowiednio przeszkolony – jego kwalifikacje weryfikuje egzamin państwowy na daną kategorię prawa jazdy. Dobre przygotowanie się do testu umożliwia zaliczenie egzaminu na kwalifikację  wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną. Możliwe jest to dzięki firmie Angra Grupa Transportowa, która prowadzi tego typu zajęcia. Wykwalifikowani wykładowcy posiadają niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu świadczenia usług transportowych i kierowania wielotonowymi pojazdami. Nauka jest podparta również praktyką, która z kolei bardzo dobrze przygotowuje do trudnych i niecodziennych sytuacji pojawiających się na drodze. Wydatnie zwiększa to umiejętności i kwalifikacje przyszłego kierowcy, co z kolei przekłada się na jego profesjonalizm i bezpieczeństwo podczas pracy. W tak trudnym zawodzie są to czynniki kluczowe, dzięki którym pracodawca będzie mógł w pełni zaufać swojemu pracownikowi, ten zaś będzie świadczył usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Różne warianty nauki       

W zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, C+E, D, D1, D+E, odbyć można następujące rodzaje kursów:

  • kwalifikacja wstępna,
  • kwalifikacja wstępna przyspieszona,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona.

Pierwsza z nich to najbardziej obszerny wariant szkolenia. Jest podstawową wersją kwalifikacji wstępnej i to właśnie dzięki niej można uzyskać zezwolenie na bycie kierowcą zawodowym w wieku poniżej 21 lat przy przewozie rzeczy i 23 lat przy przewozie osób. Uzupełniająca przeznaczona jest dla tych, którzy mają już prawo jazdy pożądanej kategorii lub ukończyli kwalifikację wstępną na przewóz rzeczy, ale interesuje ich uzyskanie uprawnień z zakresu przewozu osób lub odwrotnie. Dzięki temu można podjąć pracę kierowcy właśnie w takich dziedzinach. Przyspieszone warianty obejmują  skrócenie o połowę całego kursu, co oznacza mniejszą liczbę godzin przeznaczonych na naukę, dostępny dla osób powyżej 21 lat dla przewozu rzeczy i 23 lat dla przewozu osób. Warto odbyć ją w odpowiednim ośrodku, który we właściwy sposób przygotuje do trudnej pracy kierowcy zawodowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz