Materiał Partnera

Kursy indywidualne czy grupowe? Zalety obu rodzajów kursów

Kursy indywidualne czy grupowe? Zalety obu rodzajów kursów

Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach karierę zawodową na wysokim stanowisku lub w ściśle wyspecjalizowanej branży bez odpowiednich kompetencji językowych. Lekcje w szkole lub na studiach są jednak często niewystarczające, by w zadowalającym stopniu opanować gramatykę i słownictwo, a przy tym nauczyć się płynnie mówić, czytać czy słuchać ze zrozumieć i bezbłędnie pisać. Z tego powodu wiele osób decyduje się na udział w kursach organizowanych przez szkoły językowe. Zanim jednak zaczniemy naukę, powinniśmy zdecydować, jaki tryb nauczania bardziej nam odpowiada: indywidualny, czy może grupowy? Każdy z nich ma swoje zalety i wady – plusy jednego są minusami drugiego; to, który wybierzemy będzie miało wpływ na nasz rozwój.


Kursy grupowe

Tego rodzaju zajęcia będą idealne dla osób, które lubią przebywać z ludźmi i publiczne zabieranie głosu oraz współpraca z innymi nie sprawia im żadnych problemów. Jednym z ważniejszych elementów zajęć są dyskusje oraz prace w parach lub mniejszych, kilkuosobowych grupkach. W trakcie tych aktywności rozwijamy przede wszystkim swoje umiejętności płynnego i poprawnego mówienia oraz słuchania ze zrozumieniem. Często jest to również okazja do rozwinięcie swojego słownictwa, poznania zwrotów, których nie przewiduje program nauczania. Ponadto praca w grupie mobilizuje do większych starań – widząc osiągi innych możemy mieć porównanie, ile jeszcze pracy powinniśmy włożyć w naukę, by móc osiągnąć ten sam poziom. Kursy grupowe to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na opanowaniu żywego języka, a nie jego podręcznikowej wersji. Jest jeden warunek: grupy powinny być stosunkowo małe. W zbyt dużych grupach aktywność poszczególnych uczestników kursu spada i mniej skupiają się oni na nauce.


Kursy indywidualne

Bywają sytuacje, kiedy trzeba w szybkim tempie opanować konkretny zakres materiału – zbliżający się egzamin językowy, matura, pilny wyjazd za granicę lub konieczność podniesienia swych kwalifikacji. W takich okolicznościach najlepiej postawić na indywidualny tryb nauczania. Podczas lekcji cała uwaga nauczyciela poświęcona jest jednemu uczniowi, który również będzie musiał zachować stałą koncentrację – każde zajęcia są wykorzystywane w maksymalnym stopniu, nie ma w ich trakcie czasu na bierność. Co prawda ten tryb zajęć nie rozwija umiejętności komunikacyjnych w tym samym stopniu, co zajęcia grupowe, może być jednak przydatny w rozwijaniu specjalistycznego słownictwa i terminologii, których nie znajdziemy w zwykłych słownikach. Kursy indywidualne będą również właściwym wyjściem dla osób, które czują się niekomfortowo w towarzystwie innych ludzi i krępują się wypowiadać publicznie.

Wybór rodzaju kursu jest kwestią mocno indywidualną, zależy od tego, które z kompetencji językowych chcemy rozwinąć, ile mamy czasu oraz oczywiście od naszych prywatnych preferencji co do prowadzenia zajęć. W ofercie szkoły językowej Makilen, specjalizującej się w nauczaniu przebywających w Polsce obcokrajowców języka polskiego, znajdziemy szeroki wybór kursów indywidualnych i grupowych dla osób na różnym poziomie zaawansowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz