Artykuł sponsorowany

Kurs UDT – wszystko, co trzeba wiedzieć przed jego rozpoczęciem

Kurs UDT – wszystko, co trzeba wiedzieć przed jego rozpoczęciem

Uprawnienia do obsługi wózków widłowych już od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Kurs operatora UDT zakończony pozytywnym wynikiem egzaminu, pozwala podnieść kwalifikacje zawodowe oraz poszerzyć możliwości poszukiwania pracy. Ostatnie lata przyniosły wiele zmian formalnych w sprawie uprawnień na wózki widłowe, jak na przykład egzamin państwowy przeprowadzany przez UDT, który jest konieczny do otrzymania tych uprawnień.

Kto i gdzie może odbyć kurs na wózek widłowy?

Warunki, jakie powinny zostać spełnione przez kandydatów na operatorów wózków widłowych, nie określają żadnych szczegółowych wytycznych. Osoba ubiegająca się o uzyskanie takich uprawnień powinna być psychicznie i fizycznie zdolna do wykonywania tego rodzaju pracy oraz być pełnoletnia. Czasami niezbędne okazuje się posiadanie prawa jazdy.

Kursy z zakresu obsługi urządzeń transportu bliskiego prowadzą ośrodki szkolenia zawodowego, jak np. Awama BHP sp. z o.o. Mogą one uzgadniać swoje programy szkoleniowe UDT (Urząd Dozoru Technicznego) w odniesieniu do art. 37 pkt 14 ustawy o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 roku. Nie jest to koniecznością, jednak warto skorzystać z oferty ośrodka, który swój program uzgodnił, w odniesieniu do egzaminu końcowego, który przeprowadza się przez UDT.Czas szkolenia opiera się o program zajęć, który obejmuje 35-39 godzin, w tym, że każda z nich trwa 45 minut. Zazwyczaj taki kurs rozpoczyna się testem sprawdzającym poziom wiedzy kandydatów.

Jak wygląda egzamin na wózek widłowy?

Sprawdzian nabytych umiejętności odbywa się przeważnie w miejscu szkolenia lub pracy kandydata i obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Pozytywne ukończenie egzaminu wiedzy z zakresu UDT (5 pytań - 2 ogólne i 3 specjalistyczne) uprawnia do podejścia do drugiego etapu. Sprawdzana jest między innymi znajomość budowy i działania różnych typów wózków oraz procedur bezpieczeństwa. Druga połowa obejmuje wykonanie wyznaczonych zadań. Cała C trwa około dwóch godzin.

Opracowanie:
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 133 lok. 133
tel. 668 829 955
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz