Materiał Partnera

Kurs prawa jazdy kategorii D. Charakterystyka

Kurs prawa jazdy kategorii D. Charakterystyka

Praca na stanowisku kierowcy autobusu to marzenie wielu pasjonatów motoryzacji. Aby jednak kierować takim pojazdem, należy spełnić kilka niezbędnych warunków, między innymi posiadać odpowiednie prawo jazdy. Zdobędziesz je, zapisując się na kurs prawa jazdy kategorii D. Sprawdź, jakie wymogi musisz spełnić, by rozpocząć kurs i jak wygląda jego przebieg. 

Do prowadzenia jakich pojazdów uprawnia kategoria D?

Prawo jazdy do dokument potwierdzający umiejętność i uprawnienia do kierowania określonymi w przepisach grupami pojazdów. Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy jest kategoria B. Umożliwia ona poruszanie się po drogach publicznych samochodami osobowymi
i motocyklami z silnikiem o pojemności do 125 cm3. Osoby planujące swoją pracę w charakterze kierowcy zawodowego muszą zdobyć dodatkowe kompetencje. Początkiem jest prawo jazdy kategorii D.

Chociaż szkoły nauki jazdy organizują głównie szkolenia na prawo jazdy kategorii B, ich oferta nie ogranicza się wyłącznie do takich kursów. Jak wynika z naszych obserwacji, rosnącym zainteresowaniem cieszy się szkolenie na prawo jazdy kategorii D. informuje przedstawiciel Szkoły Nauki Jazdy Polskiego Związku Motorowego w Lublinie.

Kategorią, która daje stosunkowo rozległe uprawnienia jest kategoria D. Pozwala ona nie tylko na prowadzenie autobusów, ale też autobusów z lekką przyczepą i ciągników rolniczych.

Kurs na kategorie D – najważniejsze informacje

Według obowiązujących zasad, na kurs prawa jazdy kategorii D może zapisać się osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B i ma ukończone 24 lata. Jeśli spełniasz powyższe kryteria możesz przystąpić do procedury rekrutacji, gdzie będziesz zobligowany:

  • utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę we właściwym starostwie,
  • pozytywnie przejść badania lekarskie i psychotechniczne,
  • wpłacić zaliczkę na kurs organizowany przez certyfikowany ośrodek szkolenia kierowcó

Kurs prawa jazdy składa się z 20 godzin teoretycznych, podczas których możesz przypomnieć
i utrwalić sobie zasady poruszania się po drogach publicznych, poznać zasady przyświecające przewoźnikom osób, oraz przepisy ruchu drogowego skierowane specjalnie dla kierowców autobusów.

Po ukończeniu szkolenia teoretycznego przystąpisz do części praktycznej szkolenia, która trwa 60 godzin. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora będziesz uczyć się manewrowania dużym pojazdem na placu manewrowym i poruszania się nim w przestrzeni publicznej.

Ukończenie kursu otwiera drogę do egzaminu państwowego, który – podobnie jak szkolenie – składa się z części teoretycznej i praktycznej. Uzyskanie pozytywnego wyniku pozwoli stać się pełnoprawnym kierowcą pojazdów kategorii D. Swoje prawo jazdy będziesz mógł odebrać po uiszczeniu stosownej opłaty w Wydziale Komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz