Kurs pierwszej pomocy - warto wiedzieć, jak pomagać poszkodowanym

Kurs pierwszej pomocy - warto wiedzieć, jak pomagać poszkodowanym
Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie Ci się zmierzyć z sytuacją, w której będziesz musiał pomóc osobie poszkodowanej. Dlatego warto poznać choć podstawy niesienia pierwszej pomocy. Na kurs pierwszej pomocy może zapisać się każdy. Tutaj nie ma znaczenia ani wiek, ani wykształcenie, ani wykonywany zawód. Liczy się tylko chęć nauczenia się, jak można pomóc osobie poszkodowanej. Wypadek może przytrafić się każdemu w każdym miejscu. Wiedza, jakie czynności trzeba wówczas podjąć, może uratować komuś życie. Najczęściej ważne są pierwsze minuty.

Czego możesz się nauczyć na kursie?

Podczas zajęć poznasz anatomię i fizjologię układów: oddechowego, krążenia, nerwowego i kostnego. Ponadto nauczysz się oceniać, czy poszkodowany jest przytomny i jak się z nim kontaktować. Ważne jest także poznanie tzw. pozycji bocznej ustalonej oraz przeciwwstrząsowej.

W czasie kursu przećwiczysz wykonywanie sztucznego oddychania oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Innym poruszanym zagadnieniem jest kwestia, jak pomagać osobom, które ucierpiały w wypadkach drogowych. Tutaj bowiem może przydać się umiejętność właściwego wydobycia ofiary z rozbitego samochodu oraz wstępnego rozpoznania, jakie odniosła obrażenia - np. złamania.

Kursanci uczą się, w jaki sposób opatrzyć rany i urazy oraz jak ochronić przed wyziębieniem (źródło: poradnikzdrowie.pl). Przydatne są również informacje dotyczące tego, jak zabezpieczyć samochód, który uległ wypadkowi.

Płatnie i bezpłatnie

Kursy pierwszej pomocy oferuje wiele instytucji, organizacji i firm - są one płatne lub bezpłatne. Często zagadnienie to przyswajają na specjalnie zorganizowanych zajęciach już uczniowie szkół podstawowych oraz na pozostałych etapach edukacji, na studentach kończąc. Kursy te należą również do szkoleń przeprowadzanych obowiązkowo w wielu zakładach pracy.

Mając tak bogatą ofertę, poza podstawowym kursem pierwszej pomocy można również wybrać bardziej specjalistyczny, aby pozyskać więcej umiejętności w tym zakresie. Do wyboru są np. kursy pierwszej pomocy w urazach, stanach zagrożenia życia lub też stricte nakierowane tematycznie na pomoc najmłodszym.

Pomoc drugiej osobie - bezcenna

Nasza pomoc osobie poszkodowanej jest korzyścią niewymierną. Znając podstawy pierwszej pomocy, możemy uratować komuś życie, a nie patrzeć bezradnie, jak cierpi czy umiera. Możemy zadziałać, nim przyjedzie profesjonalny zespół ratunkowy.

Warto wiedzieć, że do udzielenia pierwszej pomocy w jakiejkolwiek formie, niezagrażającej naszemu zdrowiu lub życiu, obliguje nas polskie prawo, a konkretnie Kodeks karny. Czasami wystarczy tylko zadzwonić po odpowiednie służby. Jeśli tego nie zrobimy, możemy ponieść konsekwencje prawne.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz