Artykuł sponsorowany

Kupujesz pojazd zabytkowy? Zasięgnij opinii rzeczoznawcy

Kupujesz pojazd zabytkowy? Zasięgnij opinii rzeczoznawcy

Coraz więcej Polaków chce mieć w swoim garażu pojazd zabytkowy. Planując zakup takiego pojazdu stajemy przed koniecznością oceny stanu technicznego, sprawdzenia czy jest wart swojej ceny i co najważniejsze w pojazdach zabytkowych - czy faktycznie jest on oryginalny. Oględziny pojazdu można zrobić samodzielnie, jednak zdecydowanie lepiej to zadanie powierzyć profesjonaliście – rzeczoznawcy samochodowemu, który specjalizuje się w pojazdach zabytkowych, a już najlepiej jak sam takie pojazdy posiada.

Ocena pojazdu zabytkowego

Rzeczoznawca samochodowy, ekspert d.s. pojazdów zabytkowych dokładnie ogląda samochód, aby wydać o nim ocenę. Zwraca uwagę między innymi na takie kwestie jak stopień zużycia poszczególnych podzespołów, ewentualne uszkodzenia, oraz to co najważniejsze w pojazdach zabytkowych oryginalność. Specjalista określa tzw. klasę w jakiej znajduje się badany pojazd zabytkowy. Dokładnym oględzinom jest poddawane nadwozie, zespół napędowy, układ zawieszenia oraz wnętrze pojazdu. Rzeczoznawca pojazdów zabytkowych podczas oględzin robi zdjęcia do dokumentacji fotograficznej, którą później dołącza do Opinii. Dzięki temu wszystko jest pokazane tzw. „czarno na białym”.

Pojazdy zabytkowe sprowadzone z zagranicy

Gdy zakupimy pojazd zabytkowy za granicą i sprowadzimy go do kraju powinniśmy zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego, aby przeprowadził oględziny naszego pojazdu i wydał opinię określającą  stan techniczny, stopień oryginalności oraz wkład historyczny w rozwój motoryzacji. Opinia ta, sporządzona dla potrzeb Urzędu Celnego, będzie stanowiła podstawę do określenia pojazdu jako zabytkowy i kolekcjonerski, zgodnie z Wspólną Taryfą Celną. Podstawą do wykonania niniejszej opinii jest wiek pojazdu min. 30 lat, zachowanie w stopniu oryginalnym w tym główne podzespoły oraz fakt znacznej wartości kolekcjonerskiej. Wówczas pojazd jest zwolniony z opłat akcyzowych. W przypadku indywidualnego zakupu z poza terenu UE do opłat skarbowych należy podatek VAT w wysokości 8% od wartości pojazdu. Opłaty akcyzowe i celne nie obowiązują takich pojazdów

Rejestracja pojazdu zabytkowego

Aby zarejestrować pojazd na żółte tablice należy wykonać odpowiednią dokumentację pojazdu, którą wykona nam prawidłowo rzeczoznawca samochodowy. Do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy złożyć wymagane przez niego dokumenty. Karty Ewidencyjne Ruchomych Zabytków Techniki muszą być wykonane zgodnie z instrukcją Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Gdy Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisze nam pojazd do ewidencji, otrzymamy potwierdzenie wpisu. Mając dokument od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, udajemy się na Okręgową Stację Diagnostyczną, gdzie na podstawie odpowiednio wypełnionego Wniosku o Przeprowadzenie Badania Zgodności Pojazdu Zabytkowego z Warunkami Technicznymi, diagnosta wykonuje nam tzw. „ostateczny przegląd”.  Wniosek ten ma cztery strony i 78 punktów do wypełnienia (rzeczoznawca samochodowy taki wniosek opracowuje). Po przeglądzie udajemy się do Wydziału Komunikacji i rejestrujemy nasz zabytkowy pojazd. 

Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego

Pojazd zabytkowy może liczyć na specjalne traktowanie przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, a tym samym niższe ubezpieczenie OC. Gdy sporadycznie eksploatujemy pojazd, nie musimy go ubezpieczać na cały rok, możemy go ubezpieczyć na jeden miesiąc (np. kiedy jedziemy nim na wakacje).
Warto wiedzieć, że gdy nie eksploatujemy pojazdu i nie chcemy płacić ubezpieczenia OC, lub chcemy ubezpieczyć pojazd tylko czasowo np. na  jeden miesiąc, pojazd nie musi mieć żółtych tablic. Gdy pojazd ma conajmniej 25 lat i jest uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji też taką możliwość ma. Konsorcjum Motoryzacyjno-Rzeczoznawcze Tomasz Węgrzynowicz takie opinie wykonuje.

Certyfikowany rzeczoznawca samochodowy pojazdów zabytkowych Tomasz Węgrzynowicz od wielu lat zajmuje się pojazdami zabytkowymi. W swojej kolekcji posiada pojazdy zabytkowe z różnych krajów. Pasja ta oraz czynny udział w specjalistycznych szkoleniach seminaryjnych, dotyczących pojazdów zabytkowych owocuje profesjonalnym podejściem do wszelkich tematów związanych z pojazdami zabytkowymi.

Oceń artykuł (11)
4.9
Komentarze
Dodaj komentarz