Artykuł sponsorowany

Kupno mieszkania – jak weryfikować ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości?

Kupno mieszkania – jak weryfikować ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości?

Portale ogłoszeniowe, serwisy nieruchomości, a nawet media społecznościowe – w sieci aż roi się od ofert sprzedaży i najmu mieszkań. Niestety, wiele z nich publikuje niesprawdzone ogłoszenia, albo dostarcza potencjalnym kupcom niepełnych informacji na temat domów i mieszkań. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przeglądając serwisy ogłoszeniowe, których ofert się wystrzegać, a które traktować poważnie?

Ogłoszenie – dopracowane i pełne

Wiele portali z nieruchomościami zamieszcza niepełne albo bardzo lakoniczne ogłoszenia, z których niewiele wynika. Do podstawowych informacji, które powinny znaleźć się w każdej ofercie sprzedaży nieruchomości, zaliczamy: liczbę i rodzaj pomieszczeń, metraż, lokalizację, cenę oraz kontakt z ogłoszeniodawcą. Zbyt długie opisy, ubarwione epitetami, mogą budzić zastrzeżenia. Oferta handlowa to tekst o charakterze syntetycznym, w którym nie ma miejsca na własną inwencję twórczą. Liczą się fakty i przejrzysta forma, np. wypunktowanie albo pogrubienie najważniejszych informacji.

Kto zamieścił ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?

Kupując mieszkanie bezpośrednio od właściciela, możemy liczyć na niższą cenę. Jeżeli oferta została zamieszczona przez agencję albo dewelopera, ceny będą nieco wyższe (prowizje). Z drugiej strony kontakt przez agencję daje pewność, że dokumenty i umowy będą w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami, a faktyczny stan mieszkania – zgodny z opisem. Żaden pośrednik handlu nieruchomościami nie posunie się do przekłamania oferty handlowej w obawie o zniszczenie reputacji. Osoba fizyczna, sprzedająca mieszkanie na własną rękę, może przemilczeć niewygodne fakty, a nawet wprowadzić klienta w błąd.

Informacje o opłatach

Informacje o opłatach są szczególnie istotne w przypadku ogłoszeń o najmie. Często zdarza się, że sprzedawca ustawia opcję o negocjacji, albo podaję błędną cenę, aby więcej osób zainteresowało się ofertą. Aby nie tracić czasu na niezweryfikowane ogłoszenia, lepiej korzystać ze sprawdzonych serwisów z nieruchomościami, takich jak Multi-Pro Zenon Łabaziewicz. Renomowane portale handlu nieruchomościami zamieszczają tylko pewne oferty zawierające wszystkie niezbędne informacje handlowe.

Zdjęcia nieruchomości

Każde ogłoszenie sprzedaży nieruchomości musi zawierać zdjęcia. W przypadku braku zdjęć, albo zamieszczeniu tylko jednego zdjęcia, nie warto brać go pod uwagę. Wzorcowa oferta sprzedaży mieszkania powinna zawierać zdjęcia wszystkich pomieszczeń (łącznie z łazienką i kuchnią) wraz z planem mieszkania. Im więcej zdjęć, tym większa pewność, że właściciel nie ma nic do ukrycia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz