Materiał Partnera

Kupno i renowacja auta kolekcjonerskiego krok po kroku

Kupno i renowacja auta kolekcjonerskiego krok po kroku

Samochody zabytkowe są dla wielu pasjonatów motoryzacji czymś wyjątkowym – nie tylko wzbogaceniem kolekcji o nietypowe auta, ale także możliwością poznania historii czy poczucia niepowtarzalnego klimatu podczas jazdy. Warto jednak przy zakupie i renowacji pojazdów kolekcjonerskich zachować zdrowy rozsądek i zapewnić sobie wsparcie renomowanego warsztatu. Co konkretnie jest on w stanie zaproponować klientom?

Właściwy zakup

Pierwszym i najważniejszym krokiem do pozyskania sprawnego i wyjątkowego samochodu zabytkowego jest oczywiście jego zakup. W przypadku aut odrestaurowanych lub zachowanych w doskonałym stanie nie jest konieczne przeprowadzanie renowacji. W większości sytuacji jednak pojazdy tego typu wymagają przeprowadzenia kompleksowych napraw, co jednak także skutecznie obniża ich cenę na rynku wtórnym. Warto jednak przy zakupie zwrócić uwagę na usterki czy np. brakujące elementy, których koszt może być niezwykle wysoki.

W tym celu dobrym rozwiązaniem jest kupno z profesjonalnym doradcą. Pomoc w tym zakresie renomowanego warsztatu samochodowego może być nieoceniona. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem dokładnie sprawdzą auto i wskażą trapiące go usterki, co pozwoli oszacować wstępnie koszty renowacji zabytkowego samochodu. W taki właśnie sposób działa renomowany warsztat Motor City, który dla swoich klientów jest w stanie przygotować kompletną ofertę aut kolekcjonerskich do zakupu.

Profesjonaliści zadbają nie tylko o skontrolowanie stanu technicznego pojazdu tego typu, ale także o poprawność zawieranej przez klienta umowy kupna-sprzedaży. W ten sposób można uniknąć wszelkich nieporozumień na tym polu, co również przekłada się na oszczędność ewentualnych kosztów z tym związanych.

Przygotowanie pojazdu

Po zakupie samochodu zabytkowego przeznaczonego do renowacji niezbędne jest przygotowanie go do poszczególnych zabiegów. Istotnym elementem jest karoseria, która powinna być poddana przede wszystkim piaskowaniu. W tym procesie usuwana jest w sposób niezwykle dokładny korozja, a sama karoseria zostaje dogłębnie oczyszczona ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na tym etapie usuwane są również mankamenty związane z poszczególnymi elementami blacharskimi.

W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie napraw lakierniczo-blacharskich, którymi również zajmie się profesjonalny zakład mechaniki pojazdowej oferujący kompleksowe renowacje aut kolekcjonerskich. W ramach świadczonych usług przygotuje on poszczególne elementy karoserii do malowania, uprzednio eliminując ich uszkodzenia mechaniczne, np. wgniecenia czy zniekształcenia. W tym celu niezbędne jest jednak zastosowanie specjalistycznych urządzeń, dlatego warto wybrać wyłącznie sprawdzony i doskonale wyposażony warsztat.

Po nałożeniu podkładu oraz właściwego lakieru karoseria pojazdu zabytkowego będzie gotowa do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne może być także przeprowadzenie ewentualnych napraw mechanicznych w celu wyeliminowania problemów związanych np. z funkcjonowaniem silnika lub poszczególnych układów, w tym m.in. hamulcowego czy zawieszenia. Nierzadko bywa to problematyczne ze względu na słabą dostępność części zamiennych – renomowane warsztaty współpracują z wieloma hurtowniami i nie tylko, dając tym samym klientowi możliwość szybkiego dostarczenia brakujących podzespołów nawet do samochodów zabytkowych.

Auto kolekcjonerskie w stanie idealnym

Po przeprowadzeniu niezbędnych napraw blacharsko-lakierniczych i mechanicznych możliwe jest przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych oraz zadbanie o konkretne elementy pojazdu zabytkowego. Samochody tego typu wymagają specjalnego traktowania, dlatego warto je poddać detailingowi. To niezwykle precyzyjne pielęgnowanie karoserii, w trakcie którego przez specjalistów w sposób profesjonalny czyszczone są wszystkie, nawet niewielkie elementy.

Odpowiednio zrealizowany detailing daje możliwość uzyskania pełnej głębi koloru lakieru nałożonego na karoserię. Niezwykle istotne są jednak również elementy chromowane. Nierzadko są one jedynie wstępnie czyszczone przez poszczególne warsztaty zajmujące się renowacją samochodów zabytkowych. Wymagają jednak najczęściej kompleksowego odrestaurowania, podobnie jak tapicerka tego typu pojazdów.

Auta kolekcjonerskie wskutek wieloletniej eksploatacji tracą bowiem świeżość również we wnętrzach. Oznacza to różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne tapicerki, np. przecięcia skór, przetarcia czy dziury. Ich wyeliminowaniem również zajmie się warsztat realizujący kompleksową renowację samochodów zabytkowych, któremu warto zaufać w tym zakresie i tym samym cieszyć się doskonale odrestaurowanym klasykiem.

Opracowanie:
Warszawa, Obrazkowa 18
tel. 507 120 129
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz