Artykuł sponsorowany

Kule ortopedyczne od Ab-Med – jak wybrać odpowiedni model?

Kule ortopedyczne od Ab-Med – jak wybrać odpowiedni model?

Kule ortopedyczne to przyrządy rehabilitacyjne stosowane w przypadku chwilowych trudności z chodzeniem lub jako stałe wsparcie dla seniorów. Odpowiednio dobrane ograniczają ryzyko upadku i zwiększają mobilność pacjenta. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kul. Specjalista z Ab-Med wyjaśni, czym różnią się modele pachowe i łokciowe, oraz jak dobrać odpowiedni rozmiar.

Kule ortopedyczne pachowe czy łokciowe?

Pacjenci, którzy muszą przejściowo korzystać z kul, wybierają najczęściej modele łokciowe, które odciążają kończyny, a przy tym są na tyle lekkie, że ułatwiają poruszanie się.

Kule łokciowe mogą być stosowane przez osoby, które mają sprawne ramiona i kończyny górne. Modele pachowe są rekomendowane osobom z niedowładem oraz pacjentom, którzy nie potrafią oprzeć ciężaru ciała na ramionach. Sprzęt zapewnia bezpieczne i stabilne podparcie, dając poczucie większej samodzielności.

– wyjaśnia pracownik Ab-Med. W większości przypadków zaleca się chodzenie o dwóch kulach, co eliminuje ryzyko pogorszenia postawy ciała. Jeżeli uraz jest mało rozległy, można zdecydować się na jedną kulę.

Kule ortopedyczne – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Nawet najlepsze kule inwalidzkie nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie będą dobrane do wzrostu i potrzeb pacjenta. Jak wskazuje specjalista z Ab-Med, górna część sprzętu powinna znajdować się ok. 4 cm poniżej pach. Uchwyty kul muszą być umiejscowione na równi z górną częścią bioder. W czasie korzystania z uchwytów łokcie są lekko zgięte. Zbyt wysoka kula utrudni chodzenie, zaś zbyt krótka spowoduje zbyt mocne pochylenie do przodu.

Kule dla niepełnosprawnych mają zazwyczaj 160-180 cm wysokości i mogą być swobodnie regulowane. Maksymalne obciążenie wynosi natomiast 120-130 kg. Osoby o niestandardowej budowie ciała mogą zdecydować się na wykonanie kul na zamówienie. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pamiętaj, że podczas trzymania za uchwyt kąt zgięcia ręki powinien wynosić ok. 30 stopni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz