Artykuł sponsorowany

Kuchnia regionalna Podlasia

Kuchnia regionalna Podlasia

Wakacje oraz urlopy sprzyjają wyjazdom. Część osób wybiera się za granicę, a część zostanie w kraju, aby odkryć nieznane atrakcje turystyczne oraz zasmakować się w kuchni regionalnej. My zapraszamy w podróż do Podlasia, które oferuje nie tylko dużo miejsc do uprawiania turystyki aktywnej, miejskiej czy wypoczynkowej, ale również do spróbowania regionalnych przysmaków. Przyjrzyjmy się bliżej kuchni regionalnej województwa podlaskiego i sprawdźmy, czym się charakteryzuje.

Charakterystyczne potrawy ziemniaczane

Jak każdy region Polski, również Podlasie może poszczycić się piękną tradycją kulinarną. W dużej mierze jest to prosta kuchnia regionów wiejskich z silnymi wpływami litewskimi. Dużo w niej naturalnych produktów: wiejskich chlebów, kiełbas, serów, a także owoców i warzyw. Charakterystyczne dla tego regionu są potrawy z ziemniaków: placki i kiszka ziemniaczana, która przygotowywana jest z jelita wieprzowego i tartych ziemniaków z dodatkiem boczku lub słoniny, a także kartacze, znane również na Litwie pod nazwą cepeliny.

Tradycyjne sękacze

Regionalnym przysmakiem z wieloletnią tradycją są na Podlasiu sękacze, które wypieka się nad ogniem za pomocą specjalnego obracanego wałka, po którym ciekłe ciasto spływa, zastygając w kształcie przypominającym pień z wystającymi sękami. Do wykonania tego przysmaku używa się ok. 40-50 jajek, litr kwaśnej śmietany, kilogram mąki i cukru oraz 0,5 kg masła, dwie cytryny i cztery cukry waniliowe. Proces wytwarzania sękacza jest dość czasochłonny i skomplikowany, dlatego najlepiej wybrać się na Podlasie, aby skosztować go u źródeł.

Wykwintne wędliny i sery

Kuchnia regionalna Podlasia to również własnoręcznie robione wędliny i mięsa. Popularny jest pochodzący z Litwy kindziuk – twarda, dojrzewająca wędlina o kwaskowatym i pieprznym smaku, palcówka – podsuszana wieprzowa kiełbasa, a także dziczyzna podawana w towarzystwie sosu szyszkowego. Do wędlin często stosuje się wytwarzany tradycyjną metodą według starych receptur ser Koryciński. Gospodynie z okolic Korycina stosują w jego wytwarzaniu odpowiedni enzym produkowany jako proszek ze startych, wysuszonych cielęcych żołądków.

W czasie Wigilii Bożego Narodzenia serwuje się charakterystyczne dla regionu podlaskiego danie, czyli kutię – postną potrawę, która złożona jest z gotowanych ziaren pszenicy podawanych z dodatkiem mielonego maku i miodu, ewentualnie bakaliiwyjaśnia Janina Czerepica – szefowa kuchni w eleganckiej restauracji hotelu Sosnowe Zacisze, w której przygotowuje się szeroki wybór dań z kuchni polskiej oraz regionalnej.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz