Materiał Partnera

Kuchnia podhalańska to pyszny smak i tradycja w jednym

Kuchnia podhalańska to pyszny smak i tradycja w jednym

Każdy region Polski ma swoje tradycje i specjały, z których jest znany. Jednak żaden chyba nie może pochwalić się taką popularnością jak Podhale. Chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok, jest popularne nie tylko ze względu na piękne widoki i ośrodki wypoczynkowe, ale też kuchnię. Kuchnię opartą na wciąż kultywowanej tradycji. Nie ma chyba osoby, które nie wie, czym jest oscypek, ale co jeszcze może zaoferować nam Podhale?

Mięsa i wędliny

Ogromną zaletą lokalnych produktów jest to, że powstają one zgodnie ze starymi, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, recepturami. Tak przygotowywane wędliny bez konserwantów są zdrowsze i smaczniejsze od tych oferowanych w zwykłych sklepach. Producentem, który jest w stanie dostarczyć nam właśnie takich wyrobów, jest Szwajcówka.

Kuchnia podhalańska ma swoje sposoby przygotowywania szynek, kiełbas i wędlin. Pasztety przygotowywane starymi, sprawdzonymi metodami, mają niepowtarzalny smak.

Jednym z tradycyjnych przysmaków z mięsa jest jagnięcina podhalańska. Owce są tu wypasane na terenach porośniętych roślinnością leczniczą, co pozytywnie wpływa na smak mięsa.

Sery i produkty mleczne

Pierwszym skojarzeniem z kuchnią góralską jest oscypek. Znany od XV wieku stał się wręcz symbolem tego regionu. To owczy ser moczony w solance, dzięki czemu zawdzięcza swój słony smak, i wędzony zimnym dymem z ogniska. Żentyca to serwatka, która powstaje podczas produkcji oscypka.

Jednak oscypek to nie jedyny ser wśród wyrobów tradycyjnych. Na Podhalu wyrabiany jest również ser gazdowski. Inne jego nazwy to gołka, pucok i klocek. Wytwarzany jest z mleka krowiego. Bundz to ser owczy, którego wyrób przypomina proces produkcji oscypka, nie jest on jednak wędzony. Resztki sera, z którego robi się oscypek, wykorzystywane są do robienia redykołków, czyli serowe figurki w kształcie baranków, serc lub parzenicy. Innym rodzajem sera, należącym do lokalnej kuchni jest bryndza podhalańska.

Podhalańskie potrawy

Ważnym elementem każdej regionalnej kuchni są potrawy. W tym zakresie Podhale również cechuje bogactwo. Moskol to placek przyrządzany z ziemniaków i mąki żytniej, niekiedy z dodatkiem maślanki. Zupa zaporska znana jest od ponad stu lat. Przyrządza się ją zazwyczaj podczas Wielkiego Postu i Wigilii Bożego Narodzenia, a znaleźć w niej muszą się suszone grzyby, mięta, koper, kminek, pietruszka, marchewka, masło i mąka.

Daniem, które świetnie sprawdzi się w formie śniadania, obiadu i kolacji są kluski hałuski. Podawać je można polane mlekiem lub tłuszczem ze skwarkami. Innym rodzajem klusek, również obecnym w kuchni podhalańskiej, są tarcioki.

Opracowanie:
Las, Szwajcówka 2
tel. 606 243 142
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz