Kuchnia na wymiar – o czym trzeba pamiętać?

Kuchnia na wymiar – o czym trzeba pamiętać?

Jaka powinna być praktyczna kuchnia? Przestrzeń, w której przygotowuje się i gotuje potrawy, powinna być dobrze zaprojektowana. Taką możliwość daje kuchnia na wymiar. Zanim jednak zgłosisz się do projektanta, przeczytaj, co koniecznie musisz wiedzieć. Sprawdź wskazówki i zaprojektuj kuchnię marzeń. Dowiedz się, ile kosztuje projekt i meble kuchenne na wymiar.

Zastanów się, czego potrzebujesz

Na wstępie pomyśl, jakie są twoje potrzeby. Czy spędzasz dużo czasu w kuchni i uwielbiasz gotować, czy raczej wolisz stołować się na mieście? Czy potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania – czy masz dużą rodzinę, czy jesteś typem gadżeciarza i masz mnóstwo sprzętów kuchennych, czy lubisz robić zapasy w postaci przetworów na zimę itd.? Takie informacje będą niezbędne w czasie rozmowy z projektantem wnętrz. Na tej podstawie sporządzi on odpowiedni projekt uwzględniający właściwy podział przestrzeni – czy kuchnia ma być wyposażona w mnóstwo szafek, czy potrzebna jest spiżarnia, czy blat roboczy powinien być duży itd.  

Wyznacz strefy w kuchni

W kuchni bardzo ważne jest wyznaczenie poszczególnych stref, które ułatwiają codzienną pracę. Najważniejsze w aranżacji kuchni na wymiar są strefy: zaopatrzenia i przechowywania – są to szafki i półki lub specjalnie przygotowana spiżarnia, zmywania – czyli odpowiednie rozmieszczenie zlewu, zmywarki, miejsca na suszenie naczyń; przygotowywania posiłków – zaprojektowanie blatu roboczego oraz zaplanowanie strefy gotowania – umieszczenie w właściwym miejscu płyty grzewczej i piekarnika.

W dobrze zaprojektowanej przestrzeni należy pamiętać o tak zwanym trójkącie kuchennym, co oznacza, że należy zachować konkretne odległości między sprzętami. Zarówno zbyt ciasne ustawienie, jak i przymus „biegania” między oddalonymi od siebie sprzętami, są niepraktyczne. Warto mieć to na uwadze, projektując kuchnię na wymiar.

I tak odległość między lodówką a zlewem nie powinna być mniejsza niż 120 cm, jednak nie może przekraczać 2 metrów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odległości między zlewem a kuchenką. Z kolei lodówka powinna znajdować się przynajmniej 120 cm od kuchenki, ale nie dalej niż 2,5 metra. Warto zdecydować się na zabudowę w kształcie litery L lub U, zabudowa jednorzędowa nie jest najlepszym pomysłem.

Poszczególne strefy muszą być również dobrze oświetlone. Jest to szczególnie istotne w przypadku strefy przygotowania posiłków, czyli blatu roboczego. Miejsce spożywania posiłków można oświetlić dzięki lampie centralnie zawieszonej nad stołem. Warto zdecydować się na przyjemne, ciepłe światło.

Dopasuj wymiary blatów i szafek

Istotne są przede wszystkim wysokość, szerokość i powierzchnia blatów roboczych, a także umieszczenie sprzętów na wygodnej dla domowników wysokości. Wysokość blatów powinna być dopasowana do naszego wzrostu, od 10 do maksymalnie 15 cm poniżej łokcia. Jeśli dużo gotujemy, niezbędna jest spora powierzchnia blatu roboczego, na którym wygodnie pokroimy składniki na ulubione potrawy.

Szafki powinny mieć głębokość przynajmniej 55 cm. W czasie projektowania kuchni na wymiar warto pomyśleć od odpowiedniej ilości pojemnych szuflad, które ułatwiają przechowywanie. W głębokich szufladach można wygodnie poukładać zarówno naczynia, jak i produkty spożywcze i po otwarciu wszystko mieć pod ręką i w zasięgu wzroku. Szafki narożne muszą koniecznie mieć zamontowany specjalny system ułatwiający wyjmowanie. Dobrym rozwiązaniem jest montaż specjalnych koszy typu cargo umożliwiające przechowywanie nawet w wąskich przestrzeniach.

Przeczytaj, jakie meble kuchenne są modne.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Wszystko zależy od rodzaju materiału, a także producenta. Meble kuchenne na wymiar mogą kosztować od 3 do 10 tysięcy złotych i więcej. Do tego należy doliczyć koszty związane z usługami biur projektowych. Gotowe projekty kuchni na wymiar kosztują od 400-500 zł wzwyż i zawierają zarówno projekt, wizualizacje, jak i pomiary.

Sprawdź, jak urządzić nowoczesną kuchnię.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także