Materiał Partnera

Który typ ogrzewania sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Który typ ogrzewania sprawdzi się w domu jednorodzinnym?
Ogrzewanie wody i domu może pochłaniać znaczną część rodzinnego budżetu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W Polsce w domach jednorodzinnych można znaleźć przede wszystkim piece na paliwa stałe – drewno, węgiel, pellet i ekogroszek – oraz instalacje gazowe. Jakie są największe zalety oby dwóch rozwiązań i które powinieneś wybrać w przypadku swojego domu?

Rodzaje pieców na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, jednak przez wiele osób krytykowanym. Uznaje się je za szczególnie zagrażające środowisku naturalnemu. Należy jednak pamiętać, że emisja gazów cieplarnianych jest niewielka, kiedy stosuje się opał z zaufanego źródła.

Rodzaje i zalety kotłów na paliwa stałe:

  • Kotły na drewno i węgiel – rozwiązanie klasyczne, a instalacja sama w sobie jest tania. Można w nim spalać dowolny gatunek drewna oraz węgla, dlatego jedną z największych zalet będzie dobry dostęp do opału, a także niewielkie koszty eksploatacji.
  • Kotły na ekogroszek i pellet – rozpalanie następuje automatycznie i piece te są niemal całkowicie bezobsługowe. Ich ogromną zaletą jest wygoda i są o wiele bardziej ekologiczne od kotłów tradycyjnych.

Zalety ogrzewania gazowego

Nie da się zaprzeczyć, że instalacje gazowe są wybierane nieco rzadziej, głównie ze względu na wyższe koszty montażu niż w przypadku tradycyjnych kotłów na paliwa stałe. Na posesjach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do miejskiej sieci gazowej, konieczne jest wydzierżawienie butli – co generuje dodatkowe koszty. Podobnie jak w przypadku kotłów na ekogroszek i pellet, piece gazowe nie wymagają obsługi. Uruchamiają się automatycznie, kiedy temperatura w domu spadzie poniżej określonej wartości lub potrzebna jest gorąca woda. Jedną z największych zalet instalacji gazowej jest fakt, że generuje najmniej gazów cieplarnianych, spośród wszystkich wymienionych metod ogrzewania.

Jak wybrać?

Można zauważyć, że zarówno piece na paliwa stałe, jak i instalacje gazowe mają wiele zalet. Żeby znaleźć optymalne rozwiązanie w przypadku swojego domu, najlepszym sposobem będzie porozmawiać ze specjalistą. Należy jednak pamiętać, że większość przedstawicieli firm instalacyjnych będzie obstawała przy tym sposobie, którego montażem się zajmują. Wobec tego warto skorzystać z oferty przedsiębiorstwa, specjalizującego się zarówno w montażu kotłów na paliwa stałe, jak i wykonaniu kompleksowej instalacji gazowej. Przykładem może być firma Instalmen, która od lat specjalizuje się w  pracach montażowych, związanych z instalacją grzewczą. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Jaworznie. Ostatnimi laty popularne jest posiadanie zarówno pieca na paliwa stałe, jak i instalacji gazowej, gdyż miejskie rurociągi są doprowadzane do mniejszych miasteczek, a nawet wsi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz