Artykuł sponsorowany

Który system wentylacyjny jest lepszy – grawitacyjny czy mechaniczny?

Który system wentylacyjny jest lepszy – grawitacyjny czy mechaniczny?

Czyste i świeże powietrze, jak również stała jego wilgotność, są gwarancją zdrowego organizmu. Najpowszechniej stosuje się w tym celu ze względu na brak kosztów eksploatacji wentylację grawitacyjną. Nie jest ona jednak zawsze w pełni skuteczna oraz samowystarczalna. Więcej korzyści pod tym względem zapewnia system rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna

Inaczej nazywana jest rekuperacją, zapewnia stałą wymianę powietrza w budynku. Składa się z dwóch wentylatorów – zasysającego powietrze z zewnątrz i wytłaczającego z wewnątrz – oraz wymiennika ciepła. Wykorzystuje on temperaturę powietrza zużytego do ogrzania tego, które ma być wprowadzone do pomieszczeń. Dzięki systemowi rekuperacyjnemu możliwe jest zaoszczędzenie kosztów ogrzewania, jak również zmniejszenie liczby grzejników, co ma wpływ na walory estetyczne wnętrza. Kolejny atuty stanowi eliminacja natrętnych owadów, które dostają się przez otwarte okna, a instalacja wentylacji mechanicznej nie wymaga tej czynności. Dodatkowo unikamy w ten sposób tworzenia niezdrowych dla domowników przeciągów. Nie trzeba się także martwić o nieprawidłową wilgotność powietrza i powstawanie chorobotwórczej pleśni. Z pewnością dużym ułatwieniem w codziennych czynnościach będzie również niezaparowane lustro w łazience po gorącej kąpieli lub prysznicu, a także brak nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów po gotowaniu w kuchni. Tak wiele zalet powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu instalację w swoich domach. Jej montażem zajmuje się między innymi firma instalacyjna Irmar, znajdująca się na terenie Zebrzydowej.

Wentylacja grawitacyjna

Działa ona na zasadzie różnicy ciśnienia panującego wewnątrz budynku i na zewnątrz. Sprawdza się tylko, gdy w tych dwóch strefach panuje odmienna temperatura. W przeciwnym razie wymaga wspomagania poprzez otwarcie okna. Niestety, wiąże się to ze znacznymi startami termicznymi. Latem otwieranie okien jest niewskazane podczas działającej klimatyzacji, zimą zaś wpływa to na uciekanie ciepła emitowanego przez system grzewczy. To z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania lub energii elektrycznej w przypadku klimatyzatora. Zbyt intensywna wymiana powietrza może być regulowana poprzez zastosowanie kratek wywiewnych lub ruchomych nawiewników. Istotna jest także szczelność okien. O ile zimą ma to ogromne znaczenie, o tyle latem może stanowić znaczne utrudnienie w wietrzeniu pomieszczeń. Zaletę systemu grawitacyjnego stanowi jego całkowita bezpłatność. Jedyne koszty właściciel domu ponosi w związku z koniecznością wybudowania kanałów oraz kratek wentylacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz