Artykuł sponsorowany

Które zabiegi stomatologiczne są dozwolone w czasie ciąży?

Które zabiegi stomatologiczne są dozwolone w czasie ciąży?
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, która zrobi wszystko, aby jej nienarodzone dziecko było w pełni bezpieczne. Niestety, powstało wokół niej wiele mitów i zabobonów, które bardziej szkodzą, niżeli pomagają. Nieraz słyszy się, że nie wolno leczyć zębów w czasie ciąży. I choć niektóre zabiegi stomatologiczne są faktycznie niewskazane – standardowa stomatologia zachowawcza nie tylko jest dozwolona, ale wręcz wskazana!

Dlaczego tak ważne jest leczenie zębów w ciąży?

Wiele kobiet w okresie ciąży zauważa, że ich zęby znacznie się osłabiły. Wynika to najczęściej z nieprawidłowej diety, gdyż wszystkie witaminy i minerały, jakie spożywa matka, są dostarczane głównie do rozwijającego się potomka. Przyczyną powstawania próchnicy mogą być również zmiany hormonalne, które wpływają na skład i odczyn śliny. Leczenie zębów jest konieczne nie tylko ze względu na sam komfort. W przypadku zaawansowanej próchnicy uzębienia rozwijają się groźne stany zapalne, które mogą negatywnie wpływać na płód, a nawet przyczyniać się do zwiększonego ryzyka poronienia! Bakterie z jamy ustnej przedostają się do krwi, z którą krążą po całym organizmie.

Stomatologa powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz do roku, natomiast w okresie ciąży wskazane są częstsze kontrole. Specjalistów w dziedzinie stomatologii zachowawczej znajdziesz w ciechanowskiej klinice JODENT, która jest jednym z najbardziej polecanych miejsc w województwie mazowieckim.

Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonać w ciąży?

Standardowe borowanie w ciąży jest jak najbardziej dozwolone zarówno na początku, jak i pod koniec jej trwania. Jeśli kontrole są częste, ubytki nie będą duże, dlatego nie jest konieczne znieczulanie. Nie ma przeciwwskazań do jego podawania, jednak często lekarze odradzają stosowanie środków znieczulających na samym początku ciąży. To samo tyczy się usuwania zębów – lepiej wykonać je po upływie pierwszego trymestru. Problem może pojawić się w przypadku leczenia kanałowego, gdyż wymagane jest do niego zdjęcie RTG, a jak wiadomo – promienie rentgenowskie są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.  

Zabiegiem stomatologicznym, którego powinno unikać się w ciąży, jest wybielanie zębów, gdyż do jego przeprowadzenia używa się substancji, których wpływ na płód nie został odpowiednio przebadany. Oczywiście najlepszym wyjściem jest odpowiednia higiena, która ochroni Twoje zęby przed próchnicą. Żeby uniknąć leczenia uzębienia w ciąży, konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Nie wolno również zapominać o  nici dentystycznej. Zamiast płukać usta wodą, warto wybrać płyn do jamy ustnej, który dotrze nawet do trudnodostępnych miejsc.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz